Ke konci května dosáhl objem úvěrů domácnostem 1,262 bilionu Kč, což bylo o 8,6 procenta více než loni. Podniky čerpaly bankovní úvěry za 963 miliard Kč, o 6,9 procenta více než před rokem. Zbytek představují úvěry vládě a finančním institucím.
Velký zájem mají domácnosti stále o nové úvěry na bydlení. V květnu čerpaly dalších 29,6 miliardy Kč, o 18,9 procenta více než v květnu 2015. Pozitivní roli zřejmě sehrál sezonní faktor, kdy květnové svátky letos nesnížily počet pracovních dní. Celkově ke konci května bylo domácnostem na bydlení rozpůjčováno téměř bilion korun. To je o osm procent více než před rokem.
Podniky mají letos o nové úvěry menší zájem než loni, upozornila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Květen tuto tendenci opět potvrdil, když podniky nově čerpaly úvěry za 35,8 miliardy Kč, téměř o pětinu méně než loni. Nižší zájem podniků o nové úvěry podle ní souvisí s dobrou finanční situací firem a s nižší investiční poptávkou.
Podle údajů ČNB se celkově kvalita úvěrů lepší. Zlepšení zaznamenaly jak podnikové úvěry, tak úvěry domácnostem. U podniků klesl podíl úvěrů se selháním pod pět procent z šesti procent před rokem.
U domácností banky evidovaly ke konci letošního května 3,7 procenta poskytnutých úvěrů se selháním, před rokem to bylo 4,4 procenta. Nejlepší situace je tradičně u hypoték, kde je selhání pouhá dvě procenta. Proti tomu spotřebitelské úvěry jej mají vyšší, přibližně deset procent. Nejhorší situace je u úvěrů čerpaných na kreditní kartě, kde podíl úvěrů se selháním meziročně stoupl ze 13,6 na 17,1 procenta. Může to signalizovat, že domácnosti ke své finanční situaci začínají přistupovat s menší obezřetností, komentovala čísla Zamrazilová.