Důvěra britských podniků v ekonomiku po referendu prudce klesla

05.07.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 5. července (ČTK) - Důvěra britských podniků v ekonomiku se po vítězství takzvaného brexitu prudce zhoršila. Počet firem s pesimistickým náhledem na vývoj ekonomiky v období příštích 12 měsících se v týdnu po konání historického referenda o vystoupení Británie z Evropské unie zvýšil na 49 procent. Před referendem to bylo pouze 25 procent. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury YouGov a Střediska pro výzkum ekonomiky a podnikání (CEBR).

Průzkum mezi 1000 firem se sídlem v Británii rovněž ukázal, že 26 procent oslovených podniků vidí černě i vlastní vyhlídky v podnikání. Před referendem to bylo 16 procent.

\"Tato čísla... naznačují výraznou šokovou reakci (na brexit),\" uvedl ředitel CEBR Scott Corfe. \"Nejenže podniky pohlížejí mnohem pesimisticky na stav ekonomiky obecně, prudce se zhoršila i jejich vlastní očekávání domácích tržeb, vývozu a investic,\" dodal Corfe, jehož citovala agentura Reuters.

Dílčí index pro plánované kapitálové investice klesl na 100,1 bodu z předchozích 108 bodů, kde byl v týdnu před referendem. Index očekávání týkající se vývozu spadl na 99,8 bodu ze 115,3 bodu. Ocitl se tak pod hranicí 100 bodů, která odděluje růst od poklesu.

Rozhodnutí Britů opustit unijní osmadvacítku vyvolalo politický chaos, prudký propad kurzu libry a zhoršilo vyhlídky britské ekonomiky. Guvernér centrální banky Mark Carney minulý týden řekl, že banka někdy v létě zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu ekonomiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK