Obchodníky banky Barclays obvinil britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) v roce 2014 ze zločinného spolčení za účelem manipulovat se sazbou LIBOR v letech 2005 až 2007. Jsou to další odsouzení po loňském verdiktu nad prvním obžalovaným v případech manipulace s referenčními sazbami - obchodníkem americké banky Citigroup a švýcarské banky UBS Tomem Hayesem, který dostal 14 let vězení.
Barclays se v červenci 2012 jako první z 11 vyšetřovaných bank k manipulaci přiznala a zaplatila za urovnání žaloby 450 milionů dolarů (tehdy asi devět miliard Kč). Vesměs vyšší pokuty pak zaplatily úřadům v USA a Británii další mezinárodní banky, včetně UBS, amerických Citigroup a JPMorgan, německé Deutsche Bank a francouzské Société Générale.
LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí v řádu stovek bilionů dolarů. Vytvářela ji denně Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. Ukázalo se, že velké banky v době finanční krize hlásily s tichým souhlasem vlád a centrálních bank nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby je neohrozily existenční problémy.
Nedostatečného dohledu nad sazbou LIBOR ale už dříve využívali někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k manipulaci sazeb pro vlastní účely. Pod vlivem skandálu úřady předloni rozhodly, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.