Pokles cen ropy a základních kovů na počátku letošního roku způsobil, že snížení ratingu se dočkalo sedm z deseti zemí nejvíce závislých na komoditách. Jednou z posledních zemí s horším ratingem je Británie. Hodnocení její úvěrové spolehlivosti kleslo po oznámení výsledků referenda o vystoupení z Evropské unie.
\"Dvacet dva (státních) ratingů má negativní výhled, což naznačuje, že celkový počet letos překoná ten z roku 2011,\" uvádí se ve zprávě analytiků Fitch. Samostatným nejdůležitějším faktorem při snižování ratingových známek jsou podle agentury nižší ceny komodit, významnou úlohu ale hrají i vyšší veřejné výdaje.
Agentura Fitch ale ve zhoršování úvěrové spolehlivosti zemí není sama. Konkurenční Standard & Poor\'s od počátku letošního roku snížila rating 19 zemím a dalších 37 z celkem 131 zemí, které sleduje, má negativní výhled. Další ratingová agentura Moody\'s Investors Service zhoršila rating 24 zemím a u dalších 36 má negativní výhled.
Podle regionů pak nejvíce ratingových známek agentura Fitch zhoršila zemích z oblasti Blízkého východu a z Afriky, které mají na celkovém počtu snížených známek více než poloviční podíl. Nejvíce se změny ratingu zaměřují na země, jejichž známka je nižší než BBB-, tedy ve spekulativním pásmu. To je rozdíl od roku 2011, kdy se snížení ratingů soustředilo na země se známkou v investičním pásmu, poznamenala agentura Reuters.
Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory, odráží schopnost země splácet dluhy a ovlivňuje výši nákladů na úvěry. Čím je rating vyšší, tím levněji je daná země zpravidla schopna si půjčovat.