Růst průmyslové výroby v březnu zpomalil na 0,1 procenta

11.05.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 11. května (ČTK) - Tempo růstu průmyslové výroby v březnu zpomalilo na 0,1 procenta. Ještě v únoru vzrostl průmysl meziročně o 5,6 procenta. Zpomalení tempa růstu ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Letošní březen měl také o jeden pracovní den méně než loňský. Oznámil to Český statistický úřad. Za celé první čtvrtletí se výroba zvýšila o čtyři procenta.

Zaměstnanci v průmyslu odpracovali v březnu průměrně o 9,9 hodiny méně než loni. Po sezonním očištění zůstala průmyslová výroba na stejné úrovni jako v únoru. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly ve stálých cenách o 1,7 procenta.

Průmyslová výroba rostla nejvíce ve výrobě a opravách strojů a zařízení, výrobě automobilů, pryžových a plastových produktů. Naopak nejvíc klesla výroba lyžařské a běžecké obuvi, nedařilo se ani zpracování dřeva a výrobě dřevařských výrobků s výjimkou nábytku.

Vysoký růst tržeb, o 12,6 procenta, vykázali výrobci dopravních prostředků a zařízení. Strojírenským a opravárenským firmám vzrostly tržby o 10,7 procenta.

Tržby z přímého vývozu průmyslových firem se reálně zvýšily o 2,5 procenta. Nejvíce rostly firmám, které těží nerostné suroviny. Tržby z průmyslové činnosti firem pod zahraniční kontrolou se reálně zvýšily o 5,9 procenta.

Firmy také přijímaly nové pracovníky. Proti loňskému březnu zaměstnávaly o 7,4 tisíce lidí více. Zaměstnanost v průmyslu nejvíce rostla ve výrobě automobilů a optických přístrojů. Propouštěly naopak firmy těžící ostatní nerostné suroviny.

Mzdy v průmyslu vzrostly o 4,1 procenta na 17.593 korun. Průměrná hodinová mzda se zvýšila o 11,1 procenta na 119,60 koruny. Produktivita práce měřená tržbami na zaměstnance vzrostla o procento, hodinová produktivita se zvýšila o 7,8 procenta.

Průmyslové firmy v březnu uzavřely nové zakázky za téměř 118 miliard korun. Z toho zahraniční zakázky představovaly takřka 79 miliard. Nejvyšší hodnoty nových zahraničních zakázek se týkaly výroby radiových, televizních a spojových zařízení, kancelářských strojů a počítačů. Hodnota zakázek nejvíce poklesla ve výrobě ostatních dopravních prostředků a oděvů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK