Téma týdne: Kolik stojí...
Stále více neoddaných párů se rozhoduje pro společné soužití. Mnozí takovéto počínání argumentují tím, že k potvrzení lásky nepotřebují úřední razítko. To je zajisté pravda, ale bohužel sebevětší láska špatně přežívá v těžkých životních situacích a pravděpodobné komplikace s dělením majetku a (v tom horším případě) práva na děti nabývají mnohem větších rozměrů než v případě oficiálních manželství. Rozvodem se ale budeme podrobněji zabývat během dalších dnů. Dneska se soustředíme na výdaje, které jsou spojené se svatbou.
Začněte s předstihem
Při přípravě svatby je důležité nezanedbat žádný detail. V opačném případě se z toho stane nezapomenutelný den, ale bohužel asi v opačném slova smyslu než jsme původně předpokládali. Je nutností si hned na začátku ujasnit, kdo se bude na financování svatby podílet a stanovit předběžný rozpočet. V každé rodině panují jiné zvyky. Většinou je zavedené pravidlo, že rodiče ženicha platí pití a rodiče nevěsty jídlo na svatební hostině. Pokud novomanželé žili delší dobu ve společné domácnosti už před svatbou, obvykle některé náklady hradí ze svého.
Samotné plánování svatby by mělo začít v dostatečném předstihu. Z předběžné kalkulace, kterou máte schválenou od všech zainteresovaných osob, vyplyne i potencionální počet hostů. Většinou se novomanželé rozhodují mezi větší, ale zato skromnější svatbou, nebo malou s bohatším občerstvením.
Kromě samotné hostiny je ještě spousta výdajů na které se musíte připravit. Pravidlem je, že je vždy lepší si ponechat nějakou finanční rezervu, protože se v podstatě vždy objeví nějaké další nepředvídatelné náklady.
Mezi základní položky ve „svatebním rozpočtu“ patří především:
-
svatební šaty a obleky
-
svatební oznámení
-
fotografie
-
cukrárny, dorty
-
nápoje, studená kuchyně
-
kadeřnictví, vizážisté
-
šperky
-
organizátoři
-
květiny
-
hostina
-
ubytování
Kromě těchto základních útrat se může stát, že budete muset zaplatit i některý správní poplatek. Šest stovek si připravte, pokud se rozhodnete osudné ano vyslovit jinde než u příslušného obecního úřadu. Pokud jste myšlenku globalizace světa vzali přímo doslova a k oltáři přijdete s občanem jiné národnosti nebo bez trvalého bydliště v České republice zaplatíte další dva tisíce.
Najměte si profesionála
Pokud vás přípravy svatby děsí, můžete se domluvit s profesionály, kteří vše potřebné za vás vyřídí. Připravte se ale na to, že to nebude zadarmo. Ušetříte sice čas a nervy, ale vaše peněženka vás pravděpodobně nepochválí.
Ať už si svatbu naplánujete a zařídíte pomoci vlastních sil, nebo k tomu využijete firmu, pamatujte na to, že vám nesmí přerůst přes hlavu. I přes veškeré snahy o dokonalé provedení se VŽDY něco pokazí. Hysterický záchvat nevěsty kvůli tomu, že jsou ubrusy a květiny o jeden odstín jiné než si přála, nepřináší pohodu do tohoto slavnostního okamžiku. Pamatujte na to, že primárním důvodem svatby je slib věrnosti milované osobě a ne ukázka blahobytu závistivým sousedům.
položka
rozmezí
průměrně
Svatební šaty nevěsty
2800 - 5500
3800
Pánský oblek
900 - 1950
1500
Družičky, mládenci
350 - 700
500
Snubní prsteny (za pár)
2500 - 10 000
5000
Svatební oznámení
800 - 3500
1600
Květiny (nevěsta, maminky, ženich klopa)
1200 - 3000
1800
Fotograf (50 fotografií)
2500
Video (1-1,5 hodiny)
2500
Dort
500 - 2500
1500
Zdroj: www.svatba.cz
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.