Spotřeba všech odběratelů rozpočtená na obyvatele loni klesla o více než tři litry na 159 litrů na den. V roce 1989 byla spotřeba vody na hlavu téměř dvojnásobná a odběr v domácnostech zhruba 1,7násobný.
Pokles spotřeby vody v tuzemsku je především reakcí na její zdražování po roce 1989. Loni přišel metr krychlový podle ČSÚ v průměru na 38,7 koruny, což bylo meziročně o korunu více. V roce 1993 činila cena asi 13,5 koruny za kubík. Vybrané vodné loni dosáhlo 11,6 miliardy korun, stočné 9,3 miliardy korun.
Proti průměru západních zemí Evropy je však cena vody v České republice stále méně než poloviční. Předloni v přepočtu činila asi 1,2 eura. V zemích EU to bylo podle údajů společnosti Veolia Water v průměru zhruba 2,7 eura.
Za snižováním spotřeby vody v Česku stojí i pokračující restrukturalizace a úsporná opatření v průmyslu. "Více šetří také domácnosti, které pořizují úspornější spotřebiče," řekla ČTK Melounová.
Spotřeba vody v domácnostech se pohybuje na průměru rozšířené Evropské unie, za vyspělými evropskými státy ale zaostává. Například britská domácnost má spotřebu na hlavu asi o polovinu a německá asi o čtvrtinu vyšší, vyplývá z údajů Veolia Water. K zemím s nižší úrovní spotřeby patří podle dostupných údajů se 113 litry na hlavu denně Belgie. Naopak poměrně hodně vody, 214 litrů za den, spotřebuje průměrný Fin.
Výroba vody loni v republice klesla na 710 z předloňských 734 milionů metrů krychlových. Ztráty v síti se přitom snížily na 21,4 z 23,3 procenta. Podíl obyvatel napojených na vodovod se blíží 90 procentům, kanalizaci mají zhruba tři čtvrtiny lidí.