Premiér Jiří Paroubek minulý týden oznámil, že letos i příští rok očekává pokles míry nezaměstnanosti vždy o půl procenta. Po přistoupení k euru v roce 2010 by prý měla tato míra činit jen čtyři až pět procent. Podle aktuálních údajů klesl počet lidí bez práce v dubnu na 8,9 procenta.
Jako jeden z možných receptů v boji s nezaměstnaností zmínil Jahn zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří budou dovážet zaměstnance za prací. "Tento návrh podpořila jednohlasně tripartita i hospodářská rada vlády a já doufám, že tento návrh projde," řekl Jahn s tím, že dopady na příjmy státu budou malé a na rozpočtu se příliš neprojeví. Jako další kroky k posílení mobility pracovní síly uvedl deregulaci nájmů a rekvalifikace, vyslovil se i pro větší podporu podnikatelů.
Předseda KSČM Miroslav Grebeníček, který se debaty zúčastnil, také souhlasil s podporou drobných a středních podnikatelů, doporučil však větší orientaci na zpracovatelský průmysl. "My jsme pro, my to máme také v programu. Dokonce bychom šli cestou daňových úlev," řekl Grebeníček. "Ale on drobný podnikatel, to není jenom instalatér, například, to je taky třeba někdo, kdo pracuje v realitní kanceláři a pak najednou zjistíme, že tady je tolik realitních kanceláří, že vlastně se neuživí," prohlásil. Jak řekl, řešení vidí spíše ve větší orientaci na zpracovatelský průmysl. Ocenil také, že vláda počítá s podporou vstupu na trhy zemí mimo EU, zejména Indie a Číny.