Podle ředitele STEM/MARK Jana Tučka zvládají lépe práci s počítačem mladší lidé do 38 let, lidé s vyšším vzděláním, tedy nejméně maturitou, obyvatelé obcí nad 20.000 lidí a muži. Všestranných počítačových expertů je necelé procento tuzemské populace. Nejnižší počítačovou gramotnost mají lidé se základním vzděláním a zástupci nekvalifikovaných profesí, kde dosahuje zhruba pěti procent.
Naopak nad průměrem se pohybují specializované profese, například právníci (68 procent), učitelé na vysokých školách (54 procent), policisté, hasiči a vojáci (46 procent) nebo státní úředníci (43 procent).
Přístup k PC má podle průzkumu 57 procent lidí a na internet nebo e-mail 49 procent dospělé populace. Kolem 84 procent lidí má přístup k mobilnímu telefonu a 13 procent k notebooku.
Lidé nejčastěji počítač využívají k hledání informací na internetu (42 procent), sebevzdělávání (35 procent), pouštění hudby nebo filmů (33 procent) a v zaměstnání (33 procent). Na internetu nakupuje 17 procent dotázaných a 15 procent využívá elektronické bankovnictví.
Počítač doma využívá 48 procent populace a 28 procent s ním pracuje v zaměstnání. K internetu se z domova může připojit 36 procent a z práce 24 procent dospělých. Na internetu lidé nejčastěji hledají praktické informace (42 procent), naplnění svých koníčků (35 procent) a zpravodajství (34 procent). Erotiku na internetu podle průzkumu hledá osm procent lidí.
Unikátní průzkum zatím zahrnul 10.000 respondentů a celkově by se jej mělo zúčastnit 15.000 lidí. Aby jeho účastník vyšel z průzkumu jako počítačově gramotný, musel prokázat znalost základních pojmů z výpočetní techniky, schopnost ovládat počítač, pracovat s textovým editorem, tabulkovým kalkulátorem, grafikou a internetem. Definitivní výsledky by měly být známy na konci července.