Pořízení bydlení přináší řadu poplatků

20.05.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Při nákupu nemovitosti si k základní ceně nesmíme zapomenout přičíst i další náklady spojené s pořízením. Obvyklé se po zaplacení všech poplatků cena může nepříjemně vyšplhat do závratné výše.

Téma týdne: Kolik stojí …

Vlastní bydlení je krásná věc. Mít svůj byt nebo dům je přáním mnoha lidí. Na našem portálu jsme o tomto tématu  psali již mnohokrát. Toto přání, nebo dokonce sen, obvykle narazí na nepřekonatelný problém. Tím jsou finance, tedy jejich nedostatek. Jenže prostředky potřebné na samotné pořízení pěkného bydlení nám nestačí. Poplatky (neplést s "úplatky") jsou významnou položkou při plánování koupě nemovitosti. Pokud budeme prodávat nemovitost jsme na tom podstatně lépe, než když budeme již stojící dům nebo byt kupovat.

Poplatky se skládají ze dvou částí:

  1. poplatek zprostředkovateli koupě
  2. daň z převodu nemovitosti

Realitní kanceláře (RK)

Realitních kanceláří jsou v tuzemsku tisíce, těch větších je asi 1500. Činnost těchto zprostředkovatelů není nijak regulována, vznikat a zanikat mohou bez větších legislativních omezení. A k čemu nám RK jsou? Jejich výhodou by měly být poskytované služby, především vyhledání vhodné protistrany nebo příprava smluv. Jako zprostředkovatelé koupě nebo prodeje nám nabídnou své služby, které ovšem zaplatíme. V tuzemsku platí, že poplatek realitní kanceláři platí kupující. K ceně vybrané nemovitosti si tedy musíme připočítat nemalý poplatek realitce. "Provize by neměla přesáhnout deset procent," řekl pro ČTK nedávno Jaroslav Novotný, prezident asociace RK. Pokud tedy kupujeme  byt za 1 000 000 korun, zaplatíme dalších 100 000 na poplatcích.

A zase ty daně...

Při převodu nemovitosti se nevyhneme placení daní. Zákon říká, že při převodu nemovitosti je poplatníkem daně prodávající (převodce) a kupující (nabyvatel) je v tomto případě ručitelem. Sazba daně je v současné době 3 % ze zjištěné ceny nemovitosti. Cena určená v kupní smlouvě je tak směrodatná pro výpočet výše daně. V našem případě bytu za 1 000 000 korun zaplatí prodávající 30 000 Kč státu.

Více informací o dani z převodu nemovistosti najdete na této stránce.

Podtrženo sečteno

Tak jsme se radovali, že jako prodávající získáme milion korun za prodej, ale stát nás "připraví" o tučných 30 000. Jako kupující zaplatíme až 100 000 na poplatcích realitní kanceláři. Vedle toho se poplatky za návrh na vklad do katastru nemovitosti ve výši stakorun jeví jako směšně nízká a rozhodně v celkovém součtu zanedbatelné.

Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Pavel Nesejt  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky