Mnohem méně domácích pojišťoven chce podnikat i za hranicemi, regulátor nyní eviduje jen sedm zájemců o činnost v jiných státech unie. Nízký je i počet zahraničních pojišťoven, které by chtěly v ČR budovat pobočkovou síť. Podle Křivohlávka jde o tři subjekty.
Rozšíření EU vedlo v nových členských státech včetně ČR k podstatnému rozvoji pojistného trhu. Pomohl tomu i takřka bezproblémový přechod na evropské direktivy. Každý nový stát EU musel do zákonů zapracovat 22 předpisů. "Představovalo to 220 možných problémů, potíže přitom byly jen v pěti případech," řekl předseda sekce pojišťovnictví a penzí Evropské komise Karel van Hulle.
Před členskými státy a pojistnými dozory nyní stojí přechod na projekt nazvaný Solventnost II s cílovým datem implementace říjen 2006, doplnil Hulle. Pravidla solventnosti stanovují určitou výši vlastních zdrojů krytou odpovídající hodnotou aktiv; součástí solventnosti je i garanční fond. O nastavení parametrů se nyní podle Křivohlávka debatuje.
Praha se stala hostitelem v pořadí 18. celoevropské konference pojistných dozorů poprvé v historii. Celkem 58 účastníků z 25 států bude dnes a v pátek vedle změn pojistného trhu v EU po loňském rozšíření diskutovat i o úloze profesních organizací a institucí či řízení katastrofických rizik a jejich pojistitelnosti.