Celkem PKN za Unipetrol zaplatil 13,05 miliardy korun. Desetinu ceny uhradil loni. Konečná částka se však ještě může změnit podle toho, jak se vyvíjelo vlastní jmění Unipetrolu v roce 2004 do konce letošního května. V případě navýšení může výsledná cena vzrůst až o 15 procent.
Podle dřívějšího vyjádření analytiků by ČR mohla díky lepšímu hospodaření Unipetrolu získat o deset až 15 procent více. Celá skupina loni podle auditovaných výsledků vykázala čistý zisk 3,68 miliardy korun. V roce 2003 skončila se ztrátou před zdaněním 406 milionů korun.
Audit, na základě kterého se cena ještě případně upraví, by měl být hotový zhruba do dvou měsíců po vypořádání transakce, řekl minulý týden místopředseda výkonného výboru FNM Pavel Kuta. "Poté maximálně do měsíce musí obě strany audit odsouhlasit a případně dojde ke změně ceny," dodal.
Fond národního majetku získal za akcie Unipetrolu 11,304 miliardy korun. Zbytek částky obdržela Česká konsolidační agentura. "Prostředky, které FNM z prodeje získal, budou poskytnuty ve prospěch Státního fondu dopravní infrastruktury," uvedla Krainová.
PKN již prozradil některé z plánů, které s Unipetrolem má. Hodlá mimo jiné prodat stovku, tedy asi třetinu čerpacích stanic Benzina petrolejářské firmě ConocoPhillips. Zbaví se asi i některých chemických závodů, které patří do holdingu. Ty by měl koupit Agrofert Andreje Babiše.
PKN Orlen je největší středoevropský ropný koncern, polský stát v něm drží 28procentní podíl. Loni firma zvýšila čistý zisk meziročně téměř 2,5násobně na 515,7 milionu eur, což je zhruba 15,5 miliardy korun.
O prodeji 63procentního státního podílu rozhodla loni v dubnu vláda Vladimíra Špidly. Mezi nejdůležitější firmy holdingu patří Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie.