Se státy Evropské unie byla bilance obchodu aktivní ve výši 25,1 miliardy korun. Se státy mimo unii schodek činil 20 miliard korun. U obou teritorií se však obchod vyvíjel ve prospěch českých vývozců.
Příznivě se podle statistiků v dubnu vyvíjely bilance obchodu ve všech komoditních skupinách s výjimkou minerálních paliv. Zlepšil se zejména obchod se stroji a dopravními prostředky. Aktivum v obchodu s těmi výrobky stouplo o 7,6 miliardy.
Obchodní bilance vykázala od letošního ledna do dubna přebytek 24,5 miliardy korun ve srovnání se schodkem 9,6 miliardy korun ve stejném období 2004.
Vývoz strojů a dopravních prostředků celkově v dubnu klesl meziročně o 2,6 procenta, snížil se však i jejich dovoz, a to o 14,1 procenta. O 44,4 procenta se snížil export telekomunikačních zařízení a o 26,3 procenta vývoz výpočetní techniky. V zahraničí naopak téměř o pětinu stoupl zájem o české stroje a zařízení všeobecně užívaného v průmyslu. Silničních vozidel se vyvezlo proti loňsku o 17,1 procenta více.
Růst dovozu minerálních paliv o 51,3 procenta způsobil podle ČSÚ hlavně vyšší dovoz ropy, jehož hodnota stoupla meziročně o 102,6 procenta.
O polovinu méně než loni se do Česka v dubnu dovezlo kovozpracujících strojů. O 30 procent se snížil dovoz telekomunikačních zařízení a o 22,3 procenta výpočetní techniky.
Meziměsíčně a po sezonním očištění se vývoz v dubnu zvýšil o 2,4 procenta a dovoz o 5,2 procenta. Od letošního ledna do dubna export meziročně stoupl o 12,7 procenta a import o šest procent, dodal ČSÚ.