Aby mohla být zimní zahrada skutečně plnohodnotnou obyvatelnou součástí rodinného domu, je třeba, aby disponovala vyrovnaným mikroklimatem s teplotami v létě kolem 25oC a s minimálními tepelnými ztrátami v zimě. Toho lze dosáhnout obvykle kombinací pozitivních vlastností všech prvků použitých při stavbě zimní zahrady.
Obytná místnost navíc
Důležitou roli hraje nejen volba optimálního konstrukčního systému, v současné době nejčastěji plastu, méně častěji oceli, hliníku a dřeva, ale také kvalitní tepelně izolační zasklení a použití akumulačních materiálů, které teplo po určitou dobu nasávají, aby jej později pozvolna vydávaly, tedy například zděná stěna, keramická podlahová krytina a podobně.
S tím souvisí také volba místa pro stavbu zimní zahrady. Nejvhodnější je jednoznačně orientace na jih či západ, protože zaručuje maximální dopad světla a nejdelší dobu využití. Záleží však také na osobních preferencích: je samozřejmé, že jižní zimní zahrada se bude ohřívat rychleji a intenzivněji než tentýž prvek orientovaný k severu, nebo že slunce v zimní zahradě směřující k východu si po odpoledním návratu ze zaměstnání příliš neužijeme.
Aby nedocházel k přehřívání obytného prostoru, je vhodné, aby vysoké letní slunce mohlo dopadat na masivní střešní plochy, a naopak aby v zimě mohlo zasahovat hluboko do prostoru. Z tohoto pohledu se jeví polykarbonátové prosklení střechy zimní zahrady jako lepší řešení než sklo, které slunečního záření propouští mnohem více.
Chceme-li počítat se zimní zahradou jako s běžnou obytnou místností rodinného domu, měla by přiléhat k nejčastěji využívanému prostoru, tedy obývacímu pokoji, případně k obytné kuchyni. I přes použití nejlepších materiálů a technologií bude zimní zahrada prvkem, kterým bude unikat největší množství tepelné energie, proto je její oddělení od obytného prostoru takřka nutností. Předěl však může být do značné míry flexibilní, řešený například velkými prosklenými posuvnými dveřmi, které umožní její úplné začlenění do domu v létě a vytvoření vlastního tepelného systému v zimě.