Bazény pod střechou (2. díl)

20.06.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bazén vzhledem ke specifickému provozu vyžaduje speciální režim větrání, zajišťovaný strojovnou vzduchotechniky či samostatnou vzduchotechnickou jednotkou.

Ze stavebně technického hlediska je vhodné mokrý provoz bazénu oddělit od ostatních obytných prostor rodinného domu alespoň malou průchozí místností. Ta plní roli filtru a zabraňuje nežádoucímu úniku vzduchu s relativně vysokou vzdušnou vlhkostí do ostatních částí domu. Chlór a ostatní chemické přísady, kterými je vzduch u bazénu stejně jako voda nasycen, totiž dokáží při dlouhodobém působení napáchat na nábytku a ostatním zařízení značné škody, plísně v rozích místností nevyjímaje.

Budiž světlo

Bazén můžeme dostatečně osvětlit uměle, větší komfort a radost nám však vždy poskytne přirozené denní a ještě lépe sluneční světlo. Bazén situovaný podél severní fasády má možnosti přirozeného osvětlení omezené, protože fasádu na nejchladnější světovou stranu není vhodné z důvodu zbytečně velkých tepelných ztrát příliš otevírat. Rozumný architekt velikost okenních otvorů na tuto světovou stranu naopak omezuje. Vhodným kompromisním řešením může být úzký okenní pás těsně nad zemí, který plavcům zprostředkuje optický kontakt se zahradou a pomůže zajistit požadovanou hladinu světla doplněnou citlivě navrženým osvětlením umělým. Při předsunutí suterénu s bazénem na slunečné světové strany naopak můžeme zvolit značné prosklení fasády, které prospěje interiéru domu stejně jako jeho vnějšímu výrazu. Zajímavou alternativou je horní osvětlení prosklenou střechou, střešními okny či světlíky, které během dne poskytne vyrovnanou hladinu světla a neoslňuje.

Autor článku

Veronika Haroldová  

Články ze sekce: BYDLENÍ