Skupinu senátorů, jež se ke stížnosti připojili, tvoří pět zástupců z ODS - Jaroslav Kubera, Josef Pavlata, Jaroslav Mitlener, Karel Tejnora a Miroslav Škaloud. K nim se přidali Soňa Paukrtová (zvolena za US-DEU), Jan Horník (zvolen za Evropské demokraty) a z ODA Karel Schwarzenberg. "Ale bude jich mnohem víc, protože podpisové archy jsou ještě v Senátu," řekla advokátka deníku.
Vlastníci domů se podle ní s výzvou k podpisu obrátili na všechny senátorské kluby s výjimkou ČSSD a KSČM, u nichž nepředpokládali kladnou odezvu, uvedlo Právo. "Cílem je, aby se projednání u štrasburského soudu urychlilo. U něj jsou podány tisíce dalších žalob a hrozí, že se naše stížnost povleče příliš dlouho," řekl deníku místopředseda sdružení Libor Dellin.
Chceme také donutit vládu, aby konala, uvedl senátor Kubera. "Léta se nic neřeší, v nejistotě žijí nájemníci i pronajímatelé. Nájemníci například žijí ve strachu, zda je nečeká skokové zvýšení," doplnil jej v Právu senátor Mitlener.
Ministr pro místní rozvoj soudí, že se senátoři snaží zabránit současné koalici, aby prosadila právní úpravu, jež akceptuje cílené a sociálně citlivé uvolnění nájemného v konkrétním časovém horizontu, uvedlo Právo.
Martínkův náměstek Ivan Přikryl míní, že tím senátoři přebírají politickou odpovědnost za případnou razantní a necitlivou deregulaci. "Štrasburský soud totiž nemůže novou právní úpravu rozsudkem nařídit, může pouze vycházet z právního stavu v době vydání rozsudku. A právě o to asi jde - aby rozsudek byl vydán před schválením nového zákona," řekl Právu Přikryl. Vláda zákon připravuje. Podle dřívějšího vyjádření Přikryla by měla být konečná verze návrhu zákona hotová tento týden.
Občanské sdružení majitelů domů chce v nejbližších dnech podat do Štrasburku zhruba 2000 stížností. Jeho členové odhadují, že od roku 2002 jim ročně vznikla škoda deset miliard korun.
Majitelé uvádějí, že jim regulace nájemného neumožňuje pokrýt ani běžné náklady na údržbu nemovitosti. Podle nich by se nájmy měly okamžitě zvýšit na úroveň, která jim pokryje náklady, a do roku 2010 dosáhnout tržní úrovně. Podle aktuálního návrhu zákona o nájemném by se nájmy měly do roku 2012 zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu. Podle majitelů domů je ale návrh ministerstva protiústavní.
Minulý pátek pražský městský soud zamítl další z žalob, kterou se majitel několika činžovních domů v Praze Girolamo Giormani domáhal náhrady bezmála 65 milionů korun, informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Peníze měl prodělat kvůli regulaci nájmů. Soud podle deníku potvrdil rozhodnutí první instance a konstatoval, že sice stát je za regulaci odpovědný, ale neodpovídá za to, že na ní majitelé bytů prodělávají.
"Zvažuji, že půjdu do arbitráže. Dostal jsem nabídku od jedné londýnské právní kanceláře, že by mě zastoupila v arbitráži proti České republice," řekl MfD Giormani. Jeho advokát nyní plánuje, že podá za svého klienta ústavní stížnost. Giormani je zakladatelem Hnutí na obranu majitelů realit, které už do Štrasburku kvůli regulovanému nájemnému podalo asi dvě stě stížností.