Malé a střední podnikání potřebuje především vytváření vhodného podnikatelského prostředí, podle Hospodářské komory má ČR právě v tomto směru značné rezervy. Právní prostředí pro podnikatele je údajně nepřehledné, administrativní zátěž vysoká a firmy fungují bez valných jistot vymahatelnosti práva.
"Finanční podpory mají navíc dva základní nedostatky: programů je mnoho a nejsou nárokové," řekl dnes ČTK prezident komory Jaromír Drábek. Podle něj to znamená, že pokud jsou v průběhu roku vyčerpány peníze určené na tyto programy, nebo je v podaném projektu shledán nějaký nedostatek, pak může být projekt bez uvedení důvodů zamítnut.
MPO ve zprávě rovněž odmítá úvahy, že podmínky pro fungování malých a středních podnikatelů v Česku jsou špatné a počet živnostníků pomalu klesá. Podle Českého statistického úřadu se počet malých a středních podniků loni zvýšil o 0,34 procenta na 992.000. Stát na podporu podnikání loni vynaložil čtyři miliardy korun. Evropská unie na rozvoj podnikání v Česku přispěla téměř 130 miliony korun a z úvěrů u bank a dalších finančních institucí mezi podnikatele putovalo asi 760 milionů korun.
Nejvíce finančních prostředků (2,34 miliardy korun) stát poskytl malým a středním podnikům. Více než miliarda korun putovala na podporu vytváření průmyslových zón. Peněz se dočkaly i projekty malých a středních podniků ve výzkumu a vývoji (735 milionů korun). Zhruba 180 milionů korun k podnikatelům směřovalo z Operačního programu Průmysl a podnikání.