Experti: Za dobrými výsledky ekonomiky jsou zahraniční investoři

09.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 9. června (ČTK) - Dobrý výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku připadá na vrub zahraničním investorům, shodují se ekonomové. Právě příchod zahraničních firem podle nich vedl k prudkému zlepšení českého zahraničního obchodu, který se stává tahounem domácí ekonomiky. "Celkově je to velmi dobrý výsledek, nad očekáváním trhu, hlavně díky vynikajícím výsledkům zahraničnímu obchodu. Ekonomiku táhnou služby a průmysl, dobře si vedlo i zemědělství," sdělil Petr Dufek z ČSOB.

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí mírně zpomalila tempo růstu na 4,4 procenta z revidovaných 4,6 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku, oznámil dnes Český statistický úřad. Zároveň revidoval loňský růst HDP ze čtyř na 4,4 procenta a předloňský růst ze 3,7 na 3,2 procenta.

ČR tak roste rychleji než Polsko (2,1 procenta) a Maďarsko (2,9 procenta); stále však zaostává mírně za Slovenskem, které si v prvním čtvrtletí připsalo 5,1 procenta. Výrazně rychleji však Česko roste ve srovnání s Evropskou unií, která v prvním čtvrtletí rostla o 1,6 procenta.

"Proti poslednímu kvartálu loňského roku jsme si připsali 1,1 procenta, což je velmi dobré číslo, zvlášť když vezmeme v úvahu, jak dobře se české ekonomice v závěru roku dařilo," dodal Dufek.

Podle Pavla Sobíška z HVB Bank v prvních třech měsících letošního roku přetrvával pozitivní dopad vstupu ČR do EU. "V nadcházejících obdobích se nicméně bude tento pozitivní vliv vytrácet, takže se určitému zpomalení zřejmě nevyhneme," uvedl. Sobíšek se domnívá, že nelze počítat ani s opětovným zrychlením investiční aktivity tuzemských firem. HDP nad úrovní čtyř procent tak může údajně zachránit jen rostoucí spotřeba domácností.

Podle Davida Marka ze společnosti Patria Finance je růst české ekonomiky poměrně robustní, ale nepovede ke změně v měnové politice. "Pravděpodobnost dalšího snížení sazeb činí 20 až 30 procent," řekl. Helena Horská z Raiffeisenbank ale upozorňuje na možné riziko mírných tlaků na růst spotřebitelských cen, na což by ČNB mohla reagovat zvýšením úrokových sazeb.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK