Dohoda o rozpočtu by měla být jednou z hlavních otázek na summitu Evropské unie příští týden. Řadu sporů, které se kolem rozpočtu vedou, dnes francouzský prezident Jacques Chirac redukoval na problém kolem britského rabatu. Británie slevu prosadila už za premiérky Margaret Thatcherové vzhledem k tomu, že na rozdíl od řady jiných zemí EU čerpá méně prostředků z rozpočtu zpět na dotacích.
Jiné členské státy ale argumentují, že Británie je nyní bohatší než v dobách, kdy slevu prosadila, takže by na ní už nemusela trvat. Britská vláda ovšem soudí, že důvody pro slevu trvají a Blair to dnes potvrdil.
Britští experti, novináři, diplomaté i politici poukazují na to, že hlavní zátěží společného rozpočtu jsou zemědělské dotace, které navíc křiví podmínky mezinárodního obchodu a poškozují zemědělce v chudých rozvojových zemích. Z dotací nejvíce těží právě Francie, která se jich nehodlá vzdát. Británie vyzývá ke změnám nebo zrušení společné zemědělské politiky, tedy rozsáhlých dotací zemědělcům už řadu let.
Chirac potvrdil, že se Francie nehodlá zemědělských dotací vzdát. Po jednání s lucemburským premiérem Jean-Claudem Junckerem řekl: "Nemůžeme přijmout omezení přímé pomoci francouzským farmářům," a místo toho navrhl, aby ustoupila Británie. "Přišel čas, aby naši angličtí přátelé pochopili, že musí udělat vůči Evropě gesto solidarity," řekl Chirac novinářům.
"Británie už gesto dělá, protože posledních deset let i s britskou slevou přispíváme na Evropu dvaapůlkrát více než Francie," opáčil mu rovněž prostřednictvím novinářů britský premiér Tony Blair, který dnes v Londýně jednal s dánským kolegou Andersem Rasmussenem. "Bez slevy by to bylo 15krát více než Francie," dodal Blair.
Britové varovali, že nejde o manévrování před summitem, ale že Blair je připraven jakékoli útoky na britskou slevu vetovat. Londýn se ovšem obává, že ho k tomu chce německá a francouzská diplomacie přinutit a pak na něj svalit vinu na neúspěch rozpočtového vyjednávání a koneckonců i za neúspěch kolem ústavní smlouvy.
Předsedající Lucembursko podle některých zdrojů doufá, že by Británie mohla přistoupit na to, že se její sleva nebude dále zvyšovat, což by před domácím publikem mohly vydávat za vítězství oba tábory.