Factum pro ČSOB: Dvě procenta lidí si myslí, že banky jsou dražší

13.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 13. června (ČTK) - Pouhá dvě procenta lidí si myslí, že banky v posledním roce zvýšily bankovní poplatky. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Factum Invenio, který si objednala největší česká banka ČSOB. Opačného názoru jsou ale někteří ekonomové, ministerstvo financí a antimonopolní úřad, který ČSOB, Českou spořitelnu a Komerční banku obvinil, z vytváření kartelu ohledně výše poplatků.

Podle MF jsou bankovní poplatky nepřehledné a některé dokonce zbytečné. Média navíc často poukazují na srovnání poplatků v českých bankách a v bankách na západ od českých hranic, které pro domácí finanční ústavy v některých ohledech nevyznívá příliš dobře.

Zástupci ČSOB však upozorňují, že platby za finanční služby jsou jen zlomkem celkových výdajů domácností. Průzkum Factum Invenio ukázal, že obyvatelé České republiky se domnívají, že více než bankovní poplatky zdražily například potraviny, pohonné hmoty, energie a další.

Podle Českého statistického úřadu činí bankovní poplatky zhruba 0,5 procenta z celkových výdajů průměrné domácnosti. Podle ČSÚ průměrný Čech zaplatí za finanční služby sedmkrát méně než za alkohol, téměř desetkrát méně než za telefon a 1,5krát méně než za kadeřníka.

Podle studie společnosti Capgemini Čech ročně zaplatí bance na poplatcích zhruba 2000 korun. Průměrná cena za bankovní služby se ve světě pohybuje kolem 2300 korun ročně. Nejvíce platí Švýcaři (více než 4000 korun) a nejméně Nizozemci (zhruba 750 korun). Hůře je na tom Česko při srovnání výše poplatků s velikostí HDP na obyvatele, které pro Česko vyznívá nepříznivě. Hůře si stojí jen Čína a Polsko.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK