Ceny se ještě nedostaly do bodu, kdy bude pro elektrárenské podniky výhodné přejít od spalování uhlí ke spalování plynu, uvedly zdroje. Teprve pak začnou ceny povolenek klesat, protože poptávka po nich poleví a systém obchodu s emisemi začne přinášet užitek, tedy pokles produkce skleníkových plynů v průmyslu.
Evropské ceny oxidu uhličitého se dnes dotkly maxima 20,85 eura za tunu, proti čtvrtku se zvýšily o 35 centů. "V tuto chvíli je ekonomičtější provozovat uhelné elektrárny," uvedl na londýnské konferenci ke skleníkovým plynům generální ředitel společnosti E.ON UK Paul Golby. Ta je v Británii jedním z největších producentů těchto plynů.
Výrobci elektřiny a producenti emisí nyní posuzují náklady na výrobu při využití uhlí a plynu. Ceny uhlí byly v posledních měsících stabilní, zemní plyn ale podražil na nová maxima kvůli vysokým cenám ropy, napsala agentura Reuters.
Celkový objem povolenek rozdělený mezi české podniky na každý z roků 2005 až 2007 je 97,6 milionu tun emisí včetně rezerv. Systém má v zemích unie splnit závazky tzv. Kjótského protokolu a snížit emise o 5,4 procenta proti roku 1990.
Znečišťovatelé v rámci systému obdrží určité množství povolenek. Podnik musí následně každoročně odevzdat objem, který odpovídá emisím v předchozím roce. V případě, že firma emise sníží, může uspořené povolenky prodat. V opačném případě je bude muset nakoupit.