Chorvatsko, které ročně navštíví největší počet českých turistů, patří k zemím s mírně vyšší cenovou hladinou než ČR. Proti loňsku se nijak výrazně nezměnil kurz tamní měny kuny vůči české koruně. I letos ji Češi koupí za 4,50 koruny.
Běžné potraviny jsou v Chorvatsku o polovinu nebo maximálně dvojnásobně dražší než v Česku. O něco dráž může být v restauracích; podobně jako kdekoli na světě však záleží na tom, v jak velkém středisku a v jaké restauraci. Benzin je nyní zhruba o tři koruny na litr dražší než v tuzemsku.
Slovensko je o něco levnější než Česko. Ceny základních potravin jsou pod úrovní nebo podobné jako v České republice, avšak ve slovenské měně, která je slabší než česká koruna. Výhodněji lze pořídit také jídlo a nápoje v restauracích. Benzin je na Slovensku zhruba za stejnou cenu, někde dokonce dražší.
Velké rozdíly v cenách jsou ve Španělsku. Levněji je na méně navštěvovaných a málo známých ostrovech, naopak k nejdražším patří Mallorca. Ceny potravin v obchodech jsou u některého zboží až trojnásobně vyšší než v ČR. Také v Řecku se ceny liší podle oblasti a na jednotlivých ostrovech. Velký rozdíl v cenách je také v Itálii, kde patří tradičně k levnějším oblastem jih země.
Zatímco potraviny v obchodech lze v podstatě ve všech zemích nakoupit maximálně dvojnásobně draho, větší rozdíly jsou v cenách v restauracích. Za večeři pro jednu osobu zaplatí turista na Slovensku 70 až 150 korun a v Řecku 240 až 390 Kč. V Chorvatsku lze večeři pro osobu v restauraci pořídit od 150 korun a v Itálii i Španělsku na některých turisticky zajímavých místech až za 650 korun.