Čeští vodohospodáři se rovněž budou ucházet o projekty v rámci příprav rozsáhlých stavebních prací spojených s povinností rumunské strany implementovat Rámcovou směrnici EU o vodě (Water Framework Directive - WFD).
„V oblasti ekologie Rumunsko představuje nenasycený trh se značným potenciálem a jakožto kandidátská země EU musí vyhovět všem unijním direktivám, což zakládá možnost spolupráce pro mnoho tuzemských firem zabývajících se problematikou úpravy pitné vody, čištění odpadních vod, kalového hospodářství, ale i relevantního softwarového vybavení,“ říká Jitka Hanzlíčková, generální ředitelka agentury CzechTrade.
Financování budou Rumuni řešit jednak ze státních prostředků, ale zejména ze zdrojů předvstupních fondů Evropské unie. Ekologie, komunální vybavení a především pak čističky odpadních vod a vše co s tím souvisí, jsou investiční aktivity, kde se české firmy mohou v Rumunsku dobře uplatnit.
Exportní aliance CWA je seskupení jedenadvaceti českých vodohospodářských firem, jejichž výrobní program se vzájemně doplňuje a které si při pronikání na zahraniční trhy vzájemně nekonkurují, ale naopak marketingově spolupracují.
V rámci prezentace CWA budou rovněž prezentovány služby agentury CzechTrade spojené s podporou této exportní aliance. Akce bude zaměřena i na získávání důležitých obchodních kontaktů a zdůraznění významu českého vodohospodářského průmyslu pro rumunskou ekonomiku, v souvislosti s plánovaným vstupem Rumunska do Evropské unie.
Struktura rumunské poptávky po dovozu z ČR je velice rozmanitá. Zahrnuje celou škálu výrobků těžkého průmyslu, včetně produktů chemického průmyslu, dřeva a jiných surovin, zboží lehkého průmyslu, ale i potravinářských výrobků. S iniciativou Evropského společenství se nyní v Rumunsku otevírá i možnost investovat do ekologických technologií.