Odpoledne bude burzovní obchodní výbor projednávat parametry emise CME pro obchodování v systému pro nejlepší podniky SPAD, kam se s nimi počítá; jde například o počet kusů pro jednu transakci. Ve SPAD obchodují investoři s balíky akcií, tzv. loty.
CME má cenné papíry na americkém trhu Nasdaq, v tuzemsku ale vlastní nejsledovanější televizi Nova, proto o kótaci usilovala i pražská burza. Kurz CME na Nasdaq převyšuje 46 dolarů, v přepočtu 1100 korun. Podobná cena se dle obchodníků předpokládá jako vstupní i na pražské burze.
CME oznámila záměr obchodovat akcie i v Praze 13. června. Místní kótační agent CME Česká spořitelna očekává, že v prvních dnech po uvedení akcií na trh bude obchodována až desetina celkového počtu vydaných kmenových akcií třídy A.
Většina obchodníků vstup CME vítá, poněvadž na místním kapitálovém trhu chybí dostatek kvalitních akcií. "Přínos pro samotnou burzu je jednoznačný - zvýšení prestiže, růst počtu nových emisí a s tím spojený růst poplatků za obchodování. Pro investory je jednoznačným pozitivem možnost diverzifikace do dalších odvětví ekonomiky," shrnul Radek Létal z A&CE Global Finance.
CME založil v roce 1994 americký podnikatel Ronald Lauder a firma tehdy financovala rozjezd TV Nova. O její kontrolu však po několika letech přišla ve sporu s generálním ředitelem Novy Vladimírem Železným. V arbitráži nad ČR pak Lauder získal přes deset miliard Kč. Akcionářem CME je i česká skupina PPF, od které CME koupila podíl v Nově.
CME nyní kromě Novy kontroluje slovenskou televizi Markíza. Dále má televizní stanice na Ukrajině, v Chorvatsku, ve Slovinsku a v Rumunsku.