Zakladatel společnosti Adelphia byl odsouzen k 15 letům vězení

21.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

NEW YORK 21. června (ČTK) - Zakladatel americké kabelové společnosti Adelphia John Rigas byl v pondělí u soudu v New Yorku odsouzen k 15 letům odnětí svobody. Soud mu prokázal, že z firmy odváděl milionové částky, většinou ve formě podnikových půjček, na které neměl nárok a které mnohdy nesplácel. Jeho syn Timothy, který měl rovněž svůj podíl na podvodech, dostal 20 let.

Vzhledem k tomu, že Rigasovi je 80 let, může pro něj trest znamenat doživotí. Soudce sám přiznal, že kdyby nebyl Rigas starý a nemocný, vyměřil by mu ještě vyšší trest. Soudce Rigase označil za člověka, který nemá svědomí.

Rigasovi byli u federálního soudu na Manhattanu loni v červenci obviněni každý z 18 trestných činů, hlavně z bankovních podvodů, zločinného spolčení a podvodů s akciemi. Adelphia se pak jejich vinou zhroutila a skončila v konkursním řízení. Odsouzení mají přesto v úmyslu se proti pondělnímu rozsudku odvolat.

"Svým akcionářům se omlouvám za tyto hrozné činy, které se nám všem přihodily. Pokud jsem udělal něco špatného, omlouvám se. Udělal jsem všechno, co jsem mohl, abych to napravil," řekl Rigas starší soudu ve snaze zajistit si mírnější trest. Soud však neměl pro jeho shovívavost pochopení.

Rigas soudci řekl, že podle jeho mínění si nezaslouží, aby šel do vězení. S pláčem se pak ohlédl do zadních řad, kde proces sledovali jeho příbuzní. Prokuratura už před zahájením přelíčení soudce požádala, aby nebral na oba Rigase ohledy a vyměřil jim co nejpřísnější trest.

"Pro starého člověka, jako je John Rigas, je každý trest, který se počítá na léta, velmi tvrdý. Pro syna je 20letý trest určitě velmi přísný," poznamenal Charles Ross z právní kanceláře Herrick Feinstein. Ten se specializuje na kriminalitu takzvaných bílých límečků, tedy lidí ve vysokých funkcích.

Trest pro Rigase staršího je na spodní hranici odhadů právních expertů. Rigasovi právní zástupci požadovali, aby jejich mandantovi kvůli špatnému zdraví soud udělil podmínečné odsouzení. Když neuspěli, požadují alespoň, aby Rigas mohl trest odsloužit ve zdravotnickém zařízení pro vězně.

Společnost Adelphia vyhlásila bankrot v červnu 2002. V dubnu však přijala nabídku na převzetí, kterou jí předložily firmy Time Warner a Comcast. Ty za Adelphii nabídly 17,6 miliardy dolarů (zhruba 440 miliard Kč) v akciích a hotovosti, připomíná agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK