Škromach: Kvůli obavám z ODS roste zájem o pobídky

21.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 21. června (ČTK) - Společnosti začaly v posledních měsících masově žádat o investiční pobídky kvůli obavám, že je opoziční ODS zruší po případném vítězství ve volbách v roce 2006. Na snídani s investory to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Státní rozpočet podle něj nebyl na takový zájem připraven, a na pobídky tak chybějí peníze. Vláda proto bude příští týden jednat o vyčlenění dalších 700 milionů korun.

"Okruh potenciálních investorů se výrazně navyšuje obzvláště poté, co ODS informovala, že nechce po příštích volbách v investičních pobídkách pokračovat," řekl Škromach. Původně se podle něj uvažovalo o navýšení prostředků dokonce o 1,5 miliardy korun. Do vlády ale nakonec po dohodě s premiérem Jiřím Paroubkem směřuje kompromisní návrh, podle něhož by mělo letos mezi investory přijít dalších 700 milionů korun. Celkou sumu, kterou má letos stát vyčleněnou na pobídky, ČTK zjišťuje.

Zástupci sociální demokracie opakovaně tvrdí, že se investoři plánu ODS zrušit pobídky obávají. Občanští demokraté s tím nesouhlasí a tvrdí, že investory by mnohem více potěšily nízké a přehledné daně, které v případě volebního úspěchu plánují zavést.

Investoři si nyní stěžují, že stát na jejich žádosti o pobídky nereaguje. Důvodem je právě nedostatek peněz na podporu tvorby pracovních míst a rekvalifikace. Investorům se však nelíbí, že s nimi úředníci ani nekomunikují a situaci nevysvětlí.

Podle Škromacha by navýšení prostředků mělo současné problémy vyřešit. "Mělo by to pokrýt všechny závazky, které už máme a umožnit zrealizovat investice, které jsou na cestě," řekl.

Problémy s financováním investičních pobídek se prý mohou objevit v dalších letech. "Musíme to řešit i v rámci rozpočtového výhledu," tvrdí Škromach. Na podporu investic bude podle něj nutné dát v příštích třech letech dalších asi pět až šest miliard korun.

Stát firmám poskytuje výrazné daňové úlevy až na deset let, dotaci na pracovní místo až 200.000 korun a různá školení a rekvalifikace. Pro investory připravuje rovněž průmyslové zóny a infrastrukturu. Masivní vládní podpora zahraničních investic začala v roce 1998 a výsledkem byl nejvyšší příliv zahraničních investic ve střední Evropě. Agentura CzechInvest registruje již kolem 80.000 vytvořených pracovních míst.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK