Nejdražším městem je opět Tokio, Praha vyskočila na 28. místo

21.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 21. června (ČTK) - Nejdražším městem světa zůstává Tokio, kde jsou životní náklady téměř o 35 procent vyšší než v New Yorku. Výrazný skok zaznamenala Praha, která je na 28. místě, zatímco loni obsadila 49. příčku. Životní náklady v Praze jsou asi o 11 procent nižší než v New Yorku, zjistila společnost Mercer Human Resource Consulting.

Na druhém místě je Ósaka, která vyskočila ze čtvrté příčky, na níž byla v loňském hodnocení. Naopak z druhého místa na třetí se posunul Londýn a ze třetího místa na čtvrté propadla i Moskva.

Pořadí měst se opírá o srovnatelné náklady více než 200 položek, včetně nákladů na bydlení, veřejnou i soukromou dopravu, potraviny, oblečení a zábavu. Průzkum například zjistil, že jízda autobusem vyjde v Londýně v průměru na 3,66 USD, zatímco v Praze je to pouze 51 centů (12 Kč). V Dublinu je jízdné 1,82 a v Paříži 1,76 dolaru.

Velký skok ale kromě Prahy zaznamenaly také další metropole ve střední Evropě, tedy v zemích, které jsou už více než rok novými členy Evropské unie. Varšava se dostala na 27. místo, a je tedy před Prahou, i když v loňském hodnocení nejdražších 50 měst vůbec nefigurovala.

Praha, Varšava i Budapešť jsou už dražší než některé země v jihovýchodní Asii, například Tchaj-pej, Šanghaj nebo Singapur. Jsou také dražší než Frankfurt nad Mohanem nebo Lucemburk. Ze čtveřice středoevropských metropolí je nejlevnější Bratislava.

Stejně drahý jako New York, k němuž se měření vztahují, je irský Dublin, mírně zlevnil Petrohrad, který byl v loňském hodnocení dražší než New York. Levnější než loni je i Peking, který spadl z 11. na 19. místo. Samotný New York je 13., zatímco loni byl na 12. místě.

Průzkum se provádí vždy v březnu ve 144 městech. Nejlevnější jsou města v Latinské Americe a z těch, kde se průzkum prováděl, vyšel nejlevněji paraguayský Asunción. Proti loňsku však klesly náklady v několika městech v USA, což je ale převážně v důsledku slabšího dolaru vůči euru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK