Škromach: Po změně nemocenské se může nemocnost snížit o 30 pct

21.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 21. června (ČTK) - Po zavedení změn, které vláda chystá v systému nemocenské, by mohla nemocnost Čechů klesnout až o 30 procent. Na setkání s investory, které pořádalo Sdružení pro zahraniční investice, to řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Stát počítá s tím, že prvních 14 dnů nemocenské budou platit firmy a že se budou přísněji trestat podvody. V důsledku zavedení obdobných změn podle Škromacha takto klesla nemocnost na Slovensku.

Čeští zaměstnanci byli loni nemocní v průměru necelých 22 dní v roce. Snížení nemocnosti o každý den by podle Škromacha ušetřilo státu jednu miliardu korun. "Systém by měl relativně udržet a zlepšit podmínky těch, kteří jsou opravdu nemocní a na druhé straně by měl vyloučit ty, kteří systém zneužívají," řekl. Dodal, že podvody s nemocenskou dnes dělají jak zaměstnanci, tak firmy.

Nemocenskou by měli podle vládního návrhu v prvních 14 dnech nově vyplácet zaměstnavatelé, lidé však již nebudou mít nárok na náhradu mzdy o víkendech. První tři dny nemoci by měla nemocenská činit 30 procent průměrného denního výdělku, v dalších dnech 69 procent. Zároveň by se firmám snížilo pojistné ze 3,3 na 1,4 procenta mzdy. Podle Škromacha by stačil pokles na 2,2 procenta, aby byl systém stabilní.

Lidem, kteří poruší pravidla nemocenské a například nebudou doma v době mimo vycházek, nově hrozí mnohem větší postihy. Zatímco dosud jim může být pozastavena nemocenská, nově by mohli přijít zpětně o náhradu mzdy za celou dobu nemoci. Mohou také dostat pokutu až 20.000 korun. Tvrdší sankce by hrozily také lékařům. V krajním případě by jim podle Škromacha mohlo být odebráno právo udělovat "neschopenky".

Podle ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřiny Musílkové je dobrý každý krok, který sníží pracovní neschopnost. Vládní návrh by však měl být podle ní víc provázán na sociální systém, aby se lidem vyplatilo pracovat a nebýt na sociálních dávkách nebo na podpoře. "Když zákon bude prvním krokem a navážou na něj další opatření, tak by to mohlo znamenat snížení nemocnosti," řekla ČTK.

Vláda chce v novém systému také zamezit podvodům, které se dnes kolem nemocenské dějí. Někteří lidé si například založí společnost a každému "zaměstnanci" dají několik pracovních poměrů. Ti poté naoko onemocní a pobírají nemocenskou za každý pracovní poměr. "Tyto firmy mají téměř stoprocentní nemocnost a v podstatě žijí z nemocenské," řekl Škromach. Podle nového systému bude mít člověk nárok na náhradu mzdy jen z hlavního pracovního poměru.

Podle ministra by měla být nová podoba nemocenských pozitivní pro všechny firmy, ve kterých se nemocnost pohybuje do dvojnásobku celorepublikového průměru. Zástupci firem jsou však k novému systému nemocenské spíše skeptičtí. "Po zavedení loňských reforem byly změny k lepšímu jen první dva až tři měsíce a pak se vše vrátilo zpět," uvedl Pavel Ratislav ze společnosti Panasonic AVC Networks.

Pokud vládní návrh zákona o nemocenském pojištění schválí parlament a podepíše prezident, bude platit od 1. července příštího roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK