Škromach: Sobotkův plán na rozpočtové škrty není reálný

21.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 21. června (ČTK) - Plán ministra financí Bohuslava Sobotky, podle kterého by měla vláda v příštím roce ušetřit asi 30 miliard korun, není podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha reálný. Vláda by si prý měla říci, kde chce šetřit, a poté se pokusit zmírnit takzvaný konvergenční program, ke kterému se zavázala Evropské unii. Škromach to řekl po setkání s investory.

Česká republika se v Bruselu kvůli chystanému přijetí eura zavázala nejen ke snižování schodku rozpočtu, ale i k dodržování výdajových rámců. "Výdajovými rámci jsme si trochu moc svázali ruce, a to dobrovolně," řekl Škromach. Podle něj bude nutné konvergenční program učinit reálnějším. S tím však Sobotka nesouhlasí. "Našim cílem je dodržet program, ke kterému jsme se zavázali. V příštích dvou letech je potřeba ušetřit asi 70 miliard korun," řekl jeho mluvčí Marek Zeman.

Přestože by měl resort práce patřit mezi úřady, kde by chtěl Sobotka škrtat nejvíc, sám Škromach mnoho prostoru pro úspory nevidí a škrtům se brání. "Momentálně nějaké radikální změny, které by ovlivnily rozpočet na příští rok, nejsou možné," řekl.

Sobotka si podle Škromacha neuvědomuje, že ministerstvo práce loňskými změnami v důchodech a nemocenské přispělo do rozpočtu asi 14 až 15 miliardami korun navíc. "Resort práce je jedním z největších sponzorů státního rozpočtu z hlediska změn, které již proběhly. Myslím si, že ostatní resorty se zdaleka nemůžou chlubit tím, že by přispěly tak významně ke stabilizaci veřejných financí jako ministerstvo práce," řekl.

Podle Škromacha si vláda musí říci, kde ještě může škrtat a v čem již ne. "My můžeme říct, že budeme valorizovat důchody minimálně a ušetříme pět, šest miliard. My můžeme říct, že nezvýšíme mzdy pro veřejnou správu a ušetříme několik miliard korun. Ale je otázka, jestli to je dobře," řekl a připomněl, že i velké země jako Francie nebo Itálie se unijním pravidlům brání.

Sobotka tvrdí, že v příštím roce bude stát muset ušetřit asi 20 až 30 miliard korun, a to kombinací plošných a výběrových škrtů. Premiér Jiří Paroubek po nástupu do funkce hovořil asi o polovičních, pouze výběrových škrtech. O rozpočtu budou ministři diskutovat především v červenci a srpnu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK