"Komise právě přijala návrhy cukerní reformy," řekl mluvčí zemědělské komisařky Michael Mann. "Máme za to, že vůči této reformě neexistuje alternativa, má-li odvětví výroby cukru v EU být dlouhodobě životaschopné," dodal mluvčí.
Návrh komise budou nyní projednávat ministři zemědělství zemí EU. Dohoda by měla být uzavřena v listopadu a v platnost má vstoupit v červenci příštího roku.
Komise chce během dvou let srazit zajištěnou cenu cukru o 39 procent a výkupní cenu cukrové řepy o 42,6 procenta. Ceny cukru v EU jsou nyní více než třikrát vyšší než ceny na světovém trhu.
Evropská výroba cukru se má z nynějších 19 milionů tun snížit během několika let o čtyři až šest milionů tun. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby je návrh pro české zemědělce přijatelný, třebaže se bude muset značně snížit i domácí produkce cukru.
EU se s pomocí režimu podpor v minulých desetiletích přeměnila z dovozce cukru v druhého největšího vývozce, a to především na úkor rozvojových zemí. Produkce v EU přesahuje o čtvrtinu vlastní potřeby a systém rozšířil pěstování cukrovky i do zemí, kde pro ni nejsou výhodné podmínky, například Středomoří.
Ke změnám nutí unii nedávné rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO). Ta dala koncem dubna definitivně za pravdu stížnosti Brazílie, Thajska a dalších zemí proti dotovanému exportu cukru z EU.