Vybíráme vhodný stavební materiál

13.07.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Z technických dat udávaných výrobci ani jeden z vyráběných konstrukčních materiálů v současnosti samostatně nesplňuje přísnou hranici pro nutný tepelný odpor.

Domy stavíme pro budoucnost a je proto třeba zvážit, zda současné normy splňují požadavky budoucnosti. Jedinou cestou je spojení materiálů do systému sendvičové stěny - konstrukčního materiálu a izolantu. V případě, že bychom chtěli dodržet jednoplášťovou konstrukci při požadavku na nízkoenergetickou stavbu, museli bychom zesílit stěnu minimálně na 63 cm. Spojení některých materiálů do sendvičové stěny však není podle výrobců vhodné. Navýšením hmotnosti a tloušťky stavebního materiálu se také prodražuje jeho výroba, doprava i celkové náklady na stavbu.

Stávající stavební koncepce vychází také ze sendvičové konstrukce stěny, za nejdůležitější však pokládá konstrukční materiál, který se snaží svojí masou nahrazovat izolant. Izolant v této koncepci hraje jen vedlejší doplňkovou roli i přes svůj neopominutelný poměr mezi cenou a izolační vlastností. Tato filozofie by však měla být přesně opačná. Zesilováním stěnových konstrukcí dochází ke zvětšování staveb při stejném vnitřním prostoru na úkor zabírání stavebního pozemku, který je v některých lokalitách velmi drahý. Proto v nové koncepci výstavby přebírá hlavní roli tenčí a levný izolant, vlastní konstrukční nosný materiál je vedlejší.

Nejblíže ke splnění nízkoenergetické koncepce s pevnou obalovou konstrukcí mají tenkostěnné pevné konstrukční materiály. Bez izolace se však neobejdou. Díky použití levného izolantu jednodušeji dosahují požadovaného tepelného odporu při menších tloušťkách stěn.

Používané sendvičové konstrukce nízkoenergetických domů lze rozdělit na lehké a těžké. V obou případech je možné použít jako izolaci minerální vatu nebo polystyren. Kompaktnost stavby společně s minimalizací ztrát závisí na projektovém řešení a je v přímé spojitosti jen s vyzrálostí a zkušeností projektantů a stavitelů. Lehčí konstrukční materiály zlevní a zkrátí dobu výstavby a zvětší podíl levnějších izolantů, které sníží svojí účinností následné provozní náklady. Jednotlivé konstrukce a systémy nízkoenergetické výstavby se tak od sebe liší pouze svojí užitnou hodnotou. Celkově je výstavba nízkoenergetických domů z tenkostěnných sendvičových konstrukcí levnější, rychlejší a méně energeticky náročná než současný způsob výstavby.

Autor článku

Ing. Miloslav Truksa  

Články ze sekce: BYDLENÍ