Brzy ráno se barel ropy WTI prodával za 59,81 USD a proti čtvrtečnímu závěru v New Yorku zdražil o 39 centů. Krátce předtím se ale vyšplhal přesně na 60 dolarů a dostal se na stejnou úroveň jako ve čtvrtek. Tato cena je nejvyšší od roku 1983, kdy se tento typ kontraktu začal obchodovat.
Poptávka po ropě v průmyslových zemích neustále roste a v posledních letech se k ní přidává i poptávka v dalších zemích, které zažívají prudký rozmach hospodářství. To se týká převážně Číny a Indie, silný růst však vykazují i některé země v Latinské Americe.
Obchodníci se obávají, že rafinerie v USA nebudou stačit vysokou poptávku uspokojovat a nebudou mít tedy dostatek kapacit ke zpracování ropy na topný olej. To by mohl být problém, protože v USA se topný olej v zimě hodně používá. Do hry se tudíž vložili spekulanti i velké fondy, kteří se snaží situace využít.
"Důležitou zprávou tohoto týdne bylo to, že poptávka je stále velmi silná, i když jsou ceny tak vysoko," podotkl manažer investiční společnosti Mitsubishi Tony Nunan. Od začátku roku se cena ropy zvýšila už asi o 38 procent.
Přestože je cena ropy nominálně na maximu, reálně rekordní není. Pokud by se totiž započetla inflace a další faktory, musela by se cena pohybovat kolem 90 dolarů, aby se o ní dalo říci, že je na rekordní úrovni. Analytici proto upozorňují, že poptávka po ropě se zřejmě nesníží, dokud ropa ještě výrazně nezdraží.