Koncové ceny počítačů IBM v nejnižší kategorii podle mluvčí české pobočky Vladimíry Králíkové klesly meziročně až o 35 procent. U nejdražších PC firma zaznamenala pokles o 25 procent.
"Za poslední rok odhadujeme pokles cen ve výši 15 procent způsobený kurzem, ale v posledních týdnech se začíná trend obracet," řekla ČTK mluvčí Hewlett-Packard, s.r.o. Monika Godlová s tím, že ceny ovlivnilo především posilování kurzu české koruny vůči dolaru, což je faktor, který bude ovlivňovat ceny PC nejvíce i do budoucna.
Společnost Fujitsu Siemens výraznější pokles cen nezaznamenala, ale podle mluvčího Marka Němce dostane zákazník za své peníze více paměti, větší disk a rychlejší procesor. "Je ale možné, že uživatelé nárůst výkonu s koupí nového počítače ani nezaznamenají. Ruku v ruce s technologickými inovacemi totiž neustále stoupají i požadavky aplikací, zejména těch multimediálních nebo herních," vysvětlil.
Na trhu stále roste zájem o notebooky. Zatímco v roce 1998 tvořily přenosné počítače méně než desetinu prodaných počítačů, v prvním čtvrtletí roku 2005 to podle společnosti Acer bylo již 42 procent všech prodaných počítačů a jejich podíl stále dynamicky roste. Lze očekávat, že během tohoto nebo nejpozději příštího roku budou přenosné počítače prodávanější než počítače stolní. "Nejprodávanější jsou notebooky s cenou kolem 30.000 korun, vybavené mobilním procesorem, 15palcovým širokoúhlým displejem a mechanikou zapisující DVD," uvedl ředitel Aceru pro ČR, Slovensko a Polsko Tomáš Čech.
Oslabující dolar způsobil pokles cen počítačů i ve světě. Nižší ceny zvýšily prodej, který se loni podle společnosti Gartner pohyboval kolem 189 milionů kusů, což představuje nárůst zhruba o 12 procent. V ČR je odhadovaný loňský prodej kolem 460.000 PC.