Čeští stavbaři tvrdí, že mají na trh EU ztížený přístup

27.06.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 27. června (ČTK) - Čeští stavbaři mají na trh Evropské unie ztížený přístup, zahraniční firmy přitom mohou v České republice podnikat bez omezení. Novinářům to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš s tím, že svaz usiluje o to, aby se omezení příští rok uvolnilo. Jako příklad uvedl Německo, kde mohou čeští podnikatelé vystupovat pouze jako subdodavatelé domácí firmy.

České firmy musejí v Německu také získat pro své zaměstnance pracovní povolení. Spolková nebo zemská vláda ale může vydat podle vyhodnocení oblastní nezaměstnanosti přímý zákaz působení českých firem v těchto územích. Podobná situace je v Rakousku. Tyto dvě země přitom patří k těm, ve kterých by české stavební firmy měly největší zájem působit, řekl generální ředitel SPS Miloslav Mašek. Dodal, že naopak vstup zahraničních stavebních firem do tuzemska je bez omezení.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví proto již jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu i s německým svazem podnikatelů. Podle SPS by měla fungovat i přiměřená ochrana českého trhu. Jde například o to, aby zahraniční společnosti musely prokázat, že mají potřebné kapacity na danou zakázku. V současnosti to je tak, že zahraniční podnikatel získá stavební zakázku, ale protože nemá vlastní kapacity, najme si české firmy. Těm však prý poskytne horší platební podmínky, než kdyby firmy zakázku získaly přímo.

Práce českých firem v zahraničí představuje z celkové stavební výroby, která loni stoupla asi na 330 miliard korun, zhruba 1,5 procenta. Pokud by se ochranářská opatření unie vůči českým stavbařům uvolnila, vzrostl by tento podíl podle Maška asi na tři až pět procent. "České stavebnictví je spíše národní záležitost. Jde ale o to, aby firmy měly svobodnou možnost v zahraničí pracovat," dodal.

Vedle sousedních zemí jsou pro české stavbaře zajímavé Bulharsko, Rumunsko a do budoucnosti i Ukrajina. České firmy jsou podle svazu konkurenceschopné i v dalších zemích.

Příliv zahraničního kapitálu do českých stavebních firem po vstupu republiky do EU v květnu 2004 údajně nenastal, zahraniční firmy totiž na trh vstoupily ještě před tímto datem. Například největší stavební firmu trhu Skanska CZ vlastní stejnojmenná švédská stavební společnost, vlastníkem SSŽ je francouzská Eurovia, společnost Hochtief VSB má německého vlastníka.

Také vstup nových firem nebyl zásadní. "Velký příliv zahraničních firem do republiky po vstupu do unie nenastal," řekl Mašek. Zároveň dodal, že se ale stále více objevují zahraniční společnosti v soutěži o veřejné zakázky. V současnosti sice ze soutěže většinou odstoupí, do budoucna lze ale čekat, že počet těchto firem bude v tuzemsku stoupat.

Českému stavebnictví se daří. Loni zaznamenalo růst o 9,7 procenta po předloňských 8,9 procenta. Letos si podle Maška připíše kolem pěti až šesti procent. Růst vykazuje stavební výroba nepřetržitě pět let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK