"Ztráty pracovních míst spolu s novými pracovními příležitostmi v jiných sektorech jsou nevyhnutelným průvodním jevem v procesu globalizace," uvádí OECD. Vlády musí v této situaci zajistit co nejhladší fungování adaptačního procesu.
OECD nesouhlasí s tím, že za většinu ztrát pracovních míst může globalizace. Podle ní je to v zemích OECD jen "zlomek". "Tvrzení, podle nichž je globalizace hlavní příčinou problémů trhů práce v zemích OECD, jsou přehnaná."
Na druhé straně OECD konstatuje, že ztráty míst kvůli levnější konkurenci z Asie a odjinud se koncentrují u zaměstnanců, pro něž je těžké získat novou práci. Tito lidé jsou vesměs starší a méně kvalifikovaní než jiní uchazeči o práci a jejich kvalifikace již neodpovídá dnešním potřebám.
Nejdůležitější je tak zajistit dynamiku pracovních trhů a dostatek příležitostí a pobídek k práci. Jinak podle OECD hrozí nežádoucí odpor ke změnám. "Nerespektování nutnosti adaptace zaměstnanců na globalizaci a nezdar při zavádění reforem může narušit veřejnou podporu pro otevřenou obchodní politiku," uvedla OECD.
Konkrétně OECD vládám doporučuje zajistit, aby práce byla výhodnější než život na podpoře, v případě nutnosti i pomocí příplatků ke mzdám. Při ztrátě práce je nutné zabezpečit příjmovou podporu a pomoci propuštěným najít nová místa co nejrychleji.
Pracovní úřady a agentury by měly mít efektivní řízení a poskytovat co nejvíce individualizované podpory. Důležité také je, aby ohrožené firmy dávaly zaměstnancům vědět o propouštění s dostatečným předstihem. Pracovní úřady by pak měly poskytovat servis pro opětné získání práce již během tohoto mezidobí, například vysláním pracovníků přímo do propouštějícího podniku, uvádí OECD.