"Stoupá počet lidí, kteří bydlí ve vlastním bytě a naopak klesá počet lidí, kteří žijí v nájemním bytě, ať již obecním, státním nebo družstevním," uvádí Jana Zíková z Factum Invenio. Tento vývoj podle ní souvisí nejen s výstavbou nových bytů, ale ovlivňuje ho i odprodej bytů do soukromého vlastnictví.
Průzkum se uskutečnil v květnu mezi více než tisícovkou lidí starších 15 let. Celkem 88 procent lidí je spokojeno s tím, jak bydlí. Nejvyšší míra spokojenosti panuje mezi lidmi, kteří bydlí ve vlastním. Víc než polovina lidí (55 procent) považuje výdaje na bydlení vzhledem k jeho kvalitě za přiměřené.
Celkem 46 procent lidí nesouhlasí s tím, aby stát v co nejkratší době uvolnil regulované nájemné. V Praze nesouhlasí s úplnou deregulací dokonce polovina dotázaných. S deregulací nájmů naproti tomu souhlasí 34 procent lidí.
Z průzkumu dále vyplývá, že hypoteční úvěry jsou v současné době přístupnější širším vrstvám lidí a nabídka hypoték je dostatečná. O budoucím využití hypotéky uvažuje téměř čtvrtina lidí.
Vstříc jim vycházejí banky, které se letos předhánějí ve zlevňování hypoték. Průměrná úroková sazba na trhu nových hypotečních úvěrů v červnu klesla pod čtyři procenta na nejnižší úroveň v historii hypotečních úvěrů v tuzemsku. Loni si zájemci o bydlení vzali přes 40.900 hypoték za téměř 52 miliard korun.