V počtu vytvořených pracovních míst investory v loňském roce ČR obsadila šesté místo v Evropě, sousední Slovensko bylo čtvrté. V objemu investic byli Češi osmí a Slováci dvanáctí.
Společnosti podle průzkumu nejraději umísťují své investice do západní Evropy, která tak v oblíbenosti stále udržuje svůj náskok před střední a východní Evropou, Čínou a USA. Do Evropy míří především investice do automobilového průmyslu a do špičkových technologií.
Středoevropské země a Čína však investory lákají na nízké pracovní náklady a popularita přeregulovaných a drahých států "staré" Evropské unie tak mírně klesá. Čína navíc boduje díky obrovskému hospodářskému růstu. Společnosti jsou proto skeptické a jen třetina z nich si myslí, že atraktivita Evropy v příštích letech poroste.
"Západ Evropy stále přitahuje investory svými znalostmi. Ale i ekonomiky střední a východní Evropy se za uplynulých pět let proměnily z levných dílen na trhy s obrovským potenciálem a podobný vývoj vidíme v Číně, Rusku, Indii nebo Brazílii," řekl generální ředitel společnosti Ernst & Young James Turley.
Do střední a východní Evropy podle průzkumu směřuje téměř třetina zahraničních investic, což je víc než do Francie, Německa, Španělska a Belgie dohromady. Tradiční nadvládu Německa, Velké Británie a Francie prý ohrožuje především Polsko a Maďarsko, a to díky nižším mzdovým nákladům.