Revoluční zvukový formát .mp3 slaví desáté narozeniny

14.07.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

ERLANGEN (Německo) 14. července (ČTK) - Revoluční zvukový formát známý jako .mp3, který umožnil snadné kopírování a přenos hudby po internetu k nevoli velkých studií, slaví ve čtvrtek desáté narozeniny. Právě před deseti lety se rozhodl německý Frauenhoferův ústav pro integrované obvody (Frauenhofer Institute for Integrated Circuits IIS) používat tuto technologii ke kódování hudby.

Nový formát umožnil kompresi zvuku při zachování vysoké kvality, takže ji bylo možné přenášet snadno v digitální podobě po internetu. Snadnost přenosu a možnost kopírování uvolnily cestu ke kopírování skladeb často ilegálnímu, které připravuje hudební a nahrávací studia o miliardy dolarů ročně. Vítězné tažení proti pirátskému stahování hudby je podle odborníků téměř nemožné.

Kompresní algoritmus formátu .mp3 však existoval od roku 1992, kdy se pro něj užívala formátová koncovka .bit. Samotný formát byl ale považován za příliš složitý ke spotřebitelskému využití, což podle odborníků dokazuje, jak předběhl svoji dobu. Dnes je formát .mp3 běžným standardem pro hudbu na internetu i počítačích. Očekává se, že v roce 2006 se prodá ve světě 80 milionů přehrávačů tohoto formátu.

Ve slavném e-mailu, který po interním průzkumu rozeslal pracovníkům ústavu Jürgen Zeller, padlo rozhodnutí, že místo koncovky .bit se bude používat formátová koncovka .mp3. E-mail byl datován 14. července 1995, což byl pátek. Rozeslán byl ve 12:29:49 SELČ.

"Zdar všem, toto je jednoznačný výsledek naší vnitropodnikové ankety. Všichni hlasovali pro .mp3 jako novou koncovku pro ISO MPEG Audio Layer 3 ! Proto prosím všichni dbejte na to, abyste nepoužívali pro webové stránky, shareware, demo a tak dále koncovku .bit. Máme k tomu důvod, věřte mi. Jürgen Zeller," napsal v e-mailu.

Navzdory předpovědím, že na cestě je už nástupce .mp3 jako například stejně dobrý kompresní formát .ogg, se zdá, že deset let stará .mp3 přežije. Jeho kvalitní kompresní algoritmus vypracovaný v době, kdy ho nemohli přehrát v reálném čase ani ty nejrychlejší počítače, vzbuzuje podle odborníků dodnes údiv.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK