Turley: Investoři si ČR oblíbili, nabízí jim skvělé příležitosti

15.07.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 15. července (ČTK) - Česká republika nabízí zahraničním investorům skvělé příležitosti k dalšímu růstu, řekl nejvýše postavený muž poradenské společnosti Ernst&Young James Turley. Podle něj se investorům líbí ekonomické ukazatele české ekonomiky a ČR řadí mezi své nejoblíbenější destinace na světě. "Ve střední Evropě investujeme opravdu hodně. Je to jedna z nejdůležitějších částí světové ekonomiky," uvedl.

Právě podle průzkumu E&Y je ČR pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě. Na otázku, zda Česko považuje, podobně jako někteří místní politici, za evropského šampióna, Turley odpověděl, že se toto tvrzení velmi blíží pravdě. Zároveň však upozornil, že zajímavá je celá střední a východní Evropa. V první desítce zemí seřazených podle atraktivity pro investory se drží i Polsko a Maďarsko.

Turley se ale domnívá, že dostatek lákavých příležitostí pro zahraniční investory nabízí celá Evropa, včetně Německa, kterému se v současnosti příliš nedaří. "Ale když rozdělíte Evropu na dvě části, zjistíte, že růst ve východní Evropě byl v posledních dvou letech opravdu dramatický," řekl.

Šéf E&Y přesto připouští, že v atraktivitě a oblíbenosti u investorů v současnosti nikdo nemůže překonat Čínu. "Do Číny proudí hodně peněz z celého světa. Návratnost vložených prostředků je obrovská," dodal. V neprospěch Číny však podle něj u některých investorů může hrát roli tamní politický systém. "Čína řekla, že přijímá západní standardy, ale čeká jí ještě dlouhá cesta," doplnil.

Podle průzkumu E&Y do střední a východní Evropy směřuje téměř třetina zahraničních investic, což je víc než do Francie, Německa, Španělska a Belgie dohromady. Tradiční nadvládu Německa, Británie a Francie prý ohrožuje především Polsko a Maďarsko, a to díky nižším mzdovým nákladům.

Největší potenciál pro získání dalších přímých zahraničních investic tak mají podle společností právě státy ze střední a východní Evropy. V první šestce se umístilo Polsko (1. místo), Maďarsko (4.), Česká republika (5.) a Slovensko (6.).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK