Domácí akciový trh pokračoval díky privatizujícím firmám v růstu z předchozího roku. Portfolio manažeři s agresivnějšími strategiemi tak mohli dosahovat v porovnání s konzervativnějšími dosti odlišných výsledků, což se odrazilo i na výsledcích fondů, řekl ČTK analytik serveru Finance.cz Lukáš Buřík. "Výsledky za pololetí hodnotíme jako slušné, na počátku roku je očekával jen málokdo," dodal.
Nejúspěšnějšími fondy byly v tomto roce zatím akciové fondy ISČS Sporotrend s výnosem 19,35 procenta a ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu se 16,72 procenta. Ze smíšených fondů byly nejvýkonnějšími IKS Balancovaný s 15,5 procenta a J&T Opportunity s 11,9 procenta. Mezi dluhopisovými fondy vynikaly Pioneer obligační s 5,78 procenta a IKS dluhopisový s 5,38 procenta.
Do budoucna očekává Buřík mírně optimistický vývoj. V poslední době se vedlo dobře nejen tuzemskému akciovému trhu, ale na několikaletá historická maxima se dostaly i západoevropské tituly. "Čím více domácích titulů bude obchodováno na evropských trzích, tím větší vliv bude mít vývoj zahraničních indexů na vývoj indexů tuzemských," upozornil.
V minulém roce smíšené fondy v průměru vynesly 8,4 procenta a akciové 6,5 procenta. Ve druhém pololetí se zlepšily dluhopisové fondy, které se nakonec zhodnotily o čtyři procenta. Fondy peněžního trhu vzrostly o více než dvě procenta.
UNIS zahrnuje údaje 59 otevřených podílových fondů s majetkem přes 122 miliard korun. Letos tento majetek vzrostl o 13 miliard Kč. Ve více než 900 zahraničních fondech měli tuzemští investoři koncem března uloženo dalších 66,5 miliardy korun.