Vláda schválila plán, jak zrychlit růst ekonomiky na šest procent

20.07.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 20. července (ČTK) - Vláda schválila strategii hospodářského růstu, podle které by česká ekonomika měla zrychlit svůj růst na šest procent a do roku 2013 dohnat průměr Evropské unie. Plán, který vypracoval vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, počítá s velkými investicemi do infrastruktury, vzdělání, vědy nebo výzkumu. Ekonomové strategii chválí, označují ji však za příliš ambiciózní.

Jahn s týmem expertů navrhli přibližně 270 opatření, které by z České republiky měly vytvořit moderní ekonomiku typu Irska nebo Finska. Některé liberální návrhy však vzaly za své poté, co strategii projednal premiér Jiří Paroubek s odbory. Z dokumentu tak vypadly návrhy na okamžitou deregulací nájmů bez náhrady, zavedení školného nebo poplatků u lékaře.

Podle ekonomů je dokument první opravdovou komplexní hospodářskou strategií v historii ČR. Plán zrychlit růst HDP z dnešních čtyřech procent na šest procent ročně je však podle nich nereálný. "Stanovili jsme si velmi ambiciózní cíl a chceme se k němu co nejvíce přiblížit," oponuje Jahn.

K růstu hospodářství by podle Jahna měly přispět i stovky miliard korun z fondů Evropské unie, které prý mohou zrychlit růst hospodářství až o několik procentních bodů. Přestože se unie na rozpočtu po roce 2007 ještě neshodla, do ČR by podle odhadů mohlo proudit až 160 miliard korun ročně. Strategie by měla určit priority pro čerpání peněz.

V příštím roce bude ČR na úrovni necelých 73 procent průměru EU. Aby tento průměr dohnala při šestiprocentním růstu do roku 2013, musela by celá unijní pětadvacítka růst jen o 1,4 procenta ročně. České ekonomice by navíc v příštích osmi letech nesměly ublížit žádné vnější šoky, což je podle ekonomů nepravděpodobné.

Přestože dnes táhne české hospodářství vzhůru především zahraniční obchod, Jahn do budoucna sází spíše na rostoucí spotřebu obyvatel.

Podle původních plánů měl kabinet o strategii jednat až někdy v říjnu. O rychlé přijetí dokumentu však stojí premiér Jiří Paroubek. Výrazně kvůli tomu zkrátil i vypořádání připomínkového řízení, ve kterém se ke 140stránkovému dokumentu sešlo kolem 700 návrhů na změny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK