Peking oznámil, že opouští fixní kurz jüanu na dolar v poměru 8,28 CNY a přechází na poměřování kurzu ke koši měn. Zároveň Čína zvýšila kurz měny k dolaru o 2,1 procenta na 8,11 CNY.
"Myslím, že byli opatrní a považuji to za obdivuhodné. Dívám se na to však jako na první krok v řadě dalších adaptací, v nichž budou systematicky zvyšovat svou zapojenost do světových trhů," řekl Greenspan v bankovním výboru Senátu.
Šéf Fedu předtím zhruba zopakoval své středeční vystoupení ve výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. V něm řekl, že americká ekonomika je nyní v silné růstové fázi a čeká ji ještě růst úroků. Upozornil však na řadu nejistot v podobě cen energií, pracovních nákladů a možných otřesů na trhu bydlení v důsledku růstu dlouhodobých úroků.
Greenspan upozornil, že revalvace jüanu bezprostředně povede ke zvýšení kurzové pružnosti i jinde. Připomenul, že na krok Číny okamžitě reagovala podobným uvolněním pevného kurzu Malajsie a že výrazně stoupl kurz japonského jenu k dolaru.
USA dlouhodobě kritizovaly Čínu za to, že zachovává hluboce podhodnocený kurz své měny, čímž nekale zvýhodňuje své vývozce na úkor amerických a jiných výrobců. Někteří zákonodárci dokonce v poslední době začali hrozit Číně uvalením sankčních cel. Tyto úmysly Greenspan již dříve odmítal a říkal, že uvolnění kurzu je především v zájmu Číny samé.