Ve druhém čtvrtletí se dále zhoršila situace zpracovatelského sektoru, který upadl do recese. Celkový výsledek tak nestačil ani na to, aby splnil odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že HDP vzroste o 0,5 procenta. Meziročně tak ekonomika vykazuje růst v rozsahu 1,7 procenta, což je nejméně od prvního čtvrtletí 1993, kdy v zemi končila recese.
Kurz libry na čerstvé údaje ale příliš nereagoval a krátce po zveřejnění dat se vůči dolaru prodávala v kurzu 1,7526 USD. To je jen mírné oslabení z předchozích 1,7533 USD, kde byl kurz britské měny těsně před zveřejněním čísel.
Nejnovější údaje zřejmě posílí očekávání, že britská centrální banka na příštím zasedání svého měnového výboru v srpnu sníží základní úrokovou sazbu. Zvlášť po zveřejnění dalších údajů z tohoto týdne, které ukázaly, že téměř polovina bankéřů chtěla v červenci sazby o čtvrt procentního bodu snížit.
Roční tempo růstu je mnohem slabší než 2,55 procenta, což je údaj, který na druhé čtvrtletí ve své inflační zprávě v květnu předpověděla Bank of England. Údaje naznačují, že ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky nejvíce táhly služby. Ty se na přitom na ekonomické aktivitě podílejí nejvíce, zhruba třemi čtvrtinami.
V rámci služeb si nejlépe vedla kategorie hotelů, distribuce a restauračních zařízení, kde růst činil půl procenta. Meziročně dosahuje růst v této kategorii 0,9 procenta, což je i tak nejméně za deset let. Zpracovatelský sektor o 0,7 procenta klesl, ačkoliv už v prvním čtvrtletí zaznamenal pokles o 0,9 procenta.
"Už jsme věděli, že ty údaje nebudou dobré, takže to není moc velké překvapení. Srpnové snížení sazeb už díky zveřejnění zápisu z jednání bankovní rady bere trh v úvahu," uvedla ke slabé reakci libry ekonomka Sarah Hewinová z American Express Bank.