Druhé hutnictví s kovodělným průmyslem mělo loni tržby zhruba 400 miliard korun a třetí v pořadí strojírenství 374 miliard Kč. Statistika přitom nevnímá jako samostatný obor automobilovou výrobu, s níž se elektrotechnika částečně kryje, píšou HN.
Za rychlým růstem české elektrotechniky stojí podle HN především modernizace firem, které se již začlenily do dodavatelského systému unie. Masivní růst nastartovaly i nové velké závody zahraničních investorů, které vznikly od přelomu tisíciletí.
Nejvíce ze všech elektrotechnických oborů podle HN expandovala výpočetní technika, druhým nejrychleji rostoucím oborem byly elektrotechnické součástky a telekomunikace. Největší podíl si však v tržbách stále udržuje silnoproudá elektrotechnika.
Poptávku po elektrotechnice táhne zejména automobilový průmysl a stavebnictví. Podíl elektrotechniky ve stavebnictví už činí asi šest procent tržeb. "Zejména u průmyslových staveb a správních budov už podíl elektrotechnických technologií dosahuje až 40 procent ve stavebních nákladech, výjimečně i 50 procent," řekl HN ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace František Hýbner.
Zvyšuje se i množství elektroniky v obráběcích strojích. Nejperspektivnějším odvětvím však podle Hýbnera bude medicínská technika.
Hranice půl bilionu tržeb by česká elektrotechnika měla dosáhnout do tří až čtyř let, odhaduje podle Hospodářských novin Hýbner.