Inspektory podle mluvčí varoval Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) Evropské unie. Přestože Bělorusko jako nečlen EU není do systému zapojeno, informaci o kontaminované zásilce dostane přímo z Bruselu. Barvivo bixin lze sice používat k barvení některých potravin, například margarínů nebo vybraných sýrů, ne však k barvení koření, doplnila Kolejková.
Evropská komise navíc letos v květnu nařídila zpřísnění kontrol celé řady nepovolených barviv v koření a bixin je jedním z nich. Podle SZPI také výrazně ubylo hlášení z kontrol importu potravin. Zatímco loni inspektoři vrátili ze vstupního bodu v Rudné u Prahy 27 zásilek zpět, letos to byly zatím jen tři.
"Potvrdilo se, že těsně po vstupu do EU budou zejména dovozci ze třetích zemí zkoušet propustnost našich vnějších hranic," míní Kolejková. Národní kontaktní místo RASFF přijalo od začátku roku 54 takzvaných notifikací, ale v žádném z případů nebyli zákazníci a spotřebitelé vážně ohroženi. Jednalo se například o zásilku dětské výživy z Itálie, která obsahovala patulin, ale do Česka se vůbec nedostala.
Z Česka odešlo naopak do systému RASFF 25 hlášení, nejčastěji o obsahu nepovolených barviv v potravinách. Ta se však vyskytla v natolik nízké koncentraci, že nemohla nikoho vážně ohrozit. Dále se hlášení týkala například aflatoxinů v pistáciích, nadlimitního množství některých konzervačních látek nebo malachitové zeleni v rybách. "Našly se rovněž čínské skleničky, z jejichž dekoru se uvolňovaly těžké kovy," uzavřela Kolejková.