Rychlejší růst ekonomiky odůvodňuje centrální banka zejména vyššími nominálními i reálnými mzdami, což se projeví ve zvýšení výdajů občanů. Konečná spotřeba domácností byla hlavním tahounem ekonomiky už v prvním letošním čtvrtletí, kdy HDP země stoupl meziročně o 5,1 procenta.
NBS očekává, že meziroční míra inflace podle metodiky EU se letos udrží v původně předpokládaném pásmu od tří do čtyř procent, a to i v případě chystaného zdražení plynu. "Předpokládaný dopad zvýšení cen plynu od října by zrychlil dynamiku inflace o více než jeden procentní bod," řekla Kohútiková. Doplnila, že na konci roku by tak meziroční míra inflace činila 3,9 procenta.
Slovenské plynárny nedávno požádaly regulační úřad o souhlas se zvýšením cen plynu pro domácnosti o 22 procent od října.
Viceguvernérka NBS zdůraznila, že NBS nehodlá nástroji měnové politiky reagovat na samotný růst regulovaných cen; chce se ale zaměřit na omezení sekundárních dopadů cenových úprav.
Nejnovější odhad NBS ohledně vývoje ekonomiky je v souladu s prognózou ministerstva financí i ekonomů. Ministerstvo financí stejně jako centrální banka očekává, že ekonomika země letos vzroste o 5,1 procenta. Pro příští rok úřad předpokládá nárůst reálného HDP o 5,4 procenta.