Podle mluvčí Jarmily Lehnerové mohou ceny do konce roku ještě doznat mírných úprav.
Novela zákona má provozovatelům dlouhodobě garantovat výkupní ceny za jednotku vyrobené elektřiny a přilákat do odvětví nové investory. Norma nabude účinnosti 1. srpna.
Například u malých vodních elektráren uvedených do provozu od ledna stoupne minimální výkupní cena ze současných 2,05 Kč/kWh na 2,34 Kč/kWh. Výrazný růst vykáže také cena elektřiny vyrobená s využitím slunečního záření ze současných 6,04 Kč/kWh na 13,20 koruny. Úřad také stanovil ceny u elektřiny vyrobené s využitím geotermální energie či spalováním bioplynu.
Ceny pro elektřinu vyrobenou z bioplynu, větrných elektráren a biomasy úřad stanoví nejpozději v cenovém rozhodnutí v listopadu. U bioplynu ERÚ předpokládá mírný nárůst proti současné ceně a u ceny elektřiny z větrných elektráren úřad zvažuje snížení současné ceny 2,60 Kč/kWh pod úroveň 2,50 Kč/kWh, uvedl místopředseda úřadu Blahoslav Němeček.
Minimální výkupní ceny za elektřinu budou mít vliv na podniky při rozhodování o investicích do zařízení, která budou elektřinu vyrábět právě z těchto zdrojů. Například společnost ČEZ plánuje vybavit své nové elektrárny kotli, které budou schopny spalovat i biomasu.
Ekologové očekávají, že do roku 2010 podniky do využití obnovitelných zdrojů investují finance v objemu desítek miliard korun, a norma tak pomůže vytvořit několik tisíc pracovních míst.
K zákonu o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů měl výhrady prezident Václav Klaus, který normu nepodepsal ani ji nevetoval. Klaus zákon považuje za neekonomický a neekologický.