Celková produkce elektrické energie meziročně klesla o 0,6 procenta na 42,2 terawatthodiny (TWh). Výroba elektřiny v tepelných elektrárnách poklesla o více než čtyři procenta na 26,7 TWh, naopak ve vodních i jaderných elektrárnách stoupla o více než pět procent. Výroba elektřiny z větru stoupla meziročně na více než dvojnásobných 9,6 GWh.
Na růstu spotřeby elektřiny měli největší podíl velkoodběratelé, jejichž poptávka stoupla meziročně o 4,6 procenta. O zhruba půl procenta více elektřiny spotřebovali podnikatelé. Spotřeba domácností klesla o 1,3 procenta na 7,5 TWh.
S rostoucí spotřebou a zastarávajícími elektrárnami bude potřebovat většina evropských zemí investovat do výstavby nových zdrojů. V Česku plánuje největší výrobce ČEZ investovat v příštích letech do obnovy a výstavby nových elektráren až sto miliard korun. Státní energetické koncepce předpokládá do roku 2030 nárůst tuzemské spotřeby elektřiny o 1,3 procenta ročně.
Největší díl tuzemské elektřiny, zhruba 63 procent, letos dosud vyrobily parní elektrárny, jejich podíl však klesl. Téměř 30 procent vyprodukovaly jaderné elektrárny. Tří až čtyřprocentní podíly si drží paroplynové a vodní elektrárny.
V Evropské unii patří České republice 11. místo v objemu vyrobené elektřiny a na celkové produkci se předloni podílela 2,6 procenta.