Loňská úroda obilovin činila zhruba 8,2 milionu tun, podle Zgarby se však letošní zatím nedá kvalifikovaně odhadnout. Pod střechou je zatím necelá čtvrtina ploch obilovin a asi 43 procent plochy řepky. "Na jihu Moravy jsou naproti tomu žně téměř u konce a stejně jako jinde mají pěstitelé potíže s kvalitou," upozornil ministr. Zatím se do jakostních požadavků vešla jen asi desetina sklizené úrody z jihomoravských polí.
Zgarba již dříve zemědělcům doporučil, aby nabídli své obilí do zahraničí, zejména do Španělska a Portugalska. Pěstitelé si totiž před zahájením žní stěžovali na nastavené ceny, které dosáhly u krmného obilí 2000 Kč za tunu a u potravinářského 2300 až 2500 Kč za tunu. Tyto ceny označil ministr za jedny z vůbec nejnižších za posledních 25 let.
"Několik obchodů do ciziny již proběhlo, ale vše je zatím v začátcích," uvedl Zgarba s tím, že pokud bude cenová politika odběratelů trvat, měly by firmy intenzivně vyvážet v září a říjnu a hned v listopadu nabídnout přebytky do intervenčního fondu.
Materiál o výstavbě státního skladu je podle ministra hotov a v nejbližší době jej předloží vládě. Dosavadní kapacity jsou totiž zcela v soukromých rukou, a stát je tak odkázán na zdlouhavá vyjednávání. Na přelomu roku navíc EU projedná návrh na zařazení finančních podpor pro rekonstrukce obilních a řepkových skladů.
"Projekty na toto téma by mohli zemědělci předkládat již v roce 2006," připomněl ministr.
Rekonstrukce skladů u zemědělců i výstavbu státního skladu podporuje rovněž Agrární komora. Její prezident Jan Veleba se domnívá, že pod kontrolu zemědělců je třeba dostat skladovací kapacity alespoň v objemu jednoho milionu tun obilí. Na trhu je stanovená cena podle něj extrémně nízká a je zcela pod cenami obilí ve všech státech bývalé EU 15. "Cena 101,31 euro za tunu je v EU záchytná a platí do nejbližší změny," zdůraznil Veleba.