EK varuje české a polské oceláře, že by mohli vracet státní pomoc

03.08.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BRUSEL 3. srpna (zpravodaj ČTK) - Evropská komise varovala, že by některé české a polské ocelářské firmy mohlo potkat vracení státní pomoci, pokud se jim nepodaří v nastávajících 18 měsících pokročit v restrukturalizaci. "Pokud se určité společnosti nepodaří obnovit životaschopnost do konce restrukturalizačního období, nelze vyloučit možnost navrácení státní podpory," varovala komise v komuniké.

Česko a Polsko si v jednáních o vstupu do Evropské unie vyjednaly přechodné období, umožňující do konce roku 2006 výjimečně poskytovat vybraným podnikům státní pomoc na restrukturalizaci. Protokol smlouvy o přistoupení počítá se 14 miliardami korun pro Vítkovické železárny (dnešní Vítkovice Steel), Novou huť (Mittal Steel Ostrava) a Válcovny plechu Frýdek-Místek.

"Navzdory výjimečně příznivým podmínkám na trhu oceli nedosahují některé ocelářské společnosti v ČR a v Polsku předpokládaných výsledků," upozornila komise ve své monitorovací zprávě. "Situaci způsobila na sebe navazující zpoždění restrukturalizačního procesu," dodala.

EK proto doporučila posílit investiční programy, zaměřené na zvyšování příjmů prostřednictvím produktů s vyšší přidanou hodnotou, a rovněž nadále usilovat o snížení nákladů.

Většina českých a polských oceláren podle komise sice využila loňského růstu poptávky po ocelářských výrobcích o sedm procent, jakož i růstu cen, ale u některých společností ani tato situace nezaručuje životaschopnost koncem roku 2006.

V českém případě čeká komise příznivý vliv dokončení odkládané privatizace hutí v nadcházejících měsících. Současně však varovala, že vyšší příjmy částečně vyvážil značný nárůst cen surovin, dopravy a energie. Letos se také čeká nižší nárůst poptávky a stabilizace cen.

"Nadcházející měsíce budou rozhodující, aby sektor českého ocelářství dosáhl udržitelné životaschopnosti. Pro české úřady je klíčové úspěšně dokončit privatizaci co nejdříve. Současně všechny společnosti potřebují pokračovat v restrukturalizačním úsilí, zaměřeném zejména na snížení nákladů a produkci kvalitnějších výrobků," uzavírá zpráva EK.

"Neříkáme, že je vše ztraceno, ale změny je třeba urychlit. Je tu riziko, že se státní pomoc bude muset vracet, a to by nebylo dobré ani pro ČR, ani pro EK. Chceme se tomu vyhnout, a proto varujeme," řekl mluvčí komisaře pro podniky a průmysl Gregor Kreuzhuber.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK